Be mobile! Seminarium projektu Partnerskie Związki Nauki i Postępu w ramach Forum Gospodarczego Politechniki Poznańskiej
O tym, co w mobile jest najciekawsze opowiedzą młodzi przedsiębiorcy i programiści. Seminarium w doskonały sposób uzupełnia merytoryczną ofertę forum o projekty, które odniosły rynkowy sukces a powstały m.in. w ramach startup’ów.
Forum odbędzie się 28 lutego 2013 r. na terenie Politechniki Poznańskiej, Centrum Wykładowo–Konferencyjne, ul. Piotrowo 2, Sala: 123
Harmonogram
10:00 Rozpoczęcie seminarium
10:10 — Rzeczywistość Rozszerzona — potencjał augmented reality
Prelegent: Piotr Koźniewski, 3R
Rzeczywistość Rozszerzona to coraz bardziej popularyzująca się na świecie technologia, mocno wspierana chociażby przez firmę QUALCOMM, potentata rynku chipsetów do urządzeń mobilnych. Istnieje kilka technik rzeczywistości rozszerzonej — dodawania treści wirtualnych do świata fizycznego widzianego przez oko kamery.
Wraz z rosnącą mocą obliczeniową kieszonkowych komputerów rośnie potencjał ich zastosowań, zwłaszcza na poziomie jakości przenoszonych treści. AR to jedna z technik, która może mieć największy wpływ na ogólny proces ewolucji technologicznej mobilnych gier komputerowych. Na wykładzie przedstawione będą zasady działania i przykłady aplikacji 3D w AR.
Piotr Koźniewski jest chemikiem (technikiem i magistrem), który realizuje swą dziedziczną i chroniczną kreatywność oraz tendencję poszukiwania rozwiązań bardziej optymalnych, prowadząc firmę technologiczną. W 3R Studio zajmuje się tworzeniem nowych modeli interakcji dla urządzeń i wirtualnych środowisk mobilnych, zwłaszcza ale nie wyłącznie, rzeczywistości rozszerzonej — sam nazywa się wizjonerem, marzycielem.
10:25 — DICE+- rzuć kostką w internet
Prelegent: David Gatti ( Synergy-IT — DICE+)
Dice+ to elektroniczna kostka do gry, która ma wskrzesić gry planszowe i przenieść je do wirtualnego świata. Projekt powstał w Wielkopolsce i odkąd pokazano prototyp kostki do gry Dice+, święci tryumfy na świecie. Najnowszym jest specjalne zaproszenie, jakie wielkopolscy przedsiębiorcy dostali od rządu Korei Południowej.
Z jednej strony jest to tradycyjna kostka, z drugiej zaś, nowoczesne urządzenie, które sprawia, że pionki na ekranie tabletu, smartfona, laptopa czy telewizora przesuną się zgodnie z wynikiem. Wszystko to możliwe jest dzięki bezprzewodowemu połączeniu Bluetooth, które automatycznie po rzucie przesyła wynik widoczny na kostce do gry komputerowej.
Twórcy kostki Patryk Strzelewicz i Michał Bąk zostali uznani najbardziej kreatywnymi Polakami w rankingu miesięcznika Brief.
Elektroniczna kostka Dice+ to pierwsza na świecie, opatentowana w Polsce, kostka do gry stworzona do gier elektronicznych, która łączy wirtualną rzeczywistość ze światem gier planszowych.
Prelegent: Dawid Gatti (SYNERGY-IT, DICE+)
Jest brand managerem w firmie Synergy-IT.
Obecnie pracuje również jako Business Development w DICE+
10:40 Filip Kierzek — Mobilne Miasto
Jak powstał internetowy projekt Mobilne Miasto — etapy tworzenia projektu, perspektywy rozwoju.
Aplikacja, która została stworzona na Politechnice Poznańskiej jest mobilnym, podręcznym miejskim informatorem. Użytkownicy otrzymują nie tylko przydatne informacje dotyczące kultury, komunikacji gastronomii ale także propozycje tras turystycznych.
Mobilne Miasto wykorzystując mobilne technologie, GPS i GIS ułatwia w prosty i przyjazny sposób docieranie do informacji o poszukiwanych obiektach w przestrzeni miejskiej, w której, zwłaszcza w dużych miastach spędzamy coraz więcej czasu. System zostanie zaprojektowany w sposób, który umożliwi jego mobilne wykorzystanie (telefonia komórkowa) a uniwersalny charakter systemu pozwala na szybką implementację również w innych miastach.
Filip Kierzek jest absolwentem Informatyki na Politechnice Poznańskiej oraz Zarządzania i Marketingu na Akademii Ekonomicznej.
W projekcie Mobilne Miasto współodpowiedzialny jest za stronę IT projektu m.in. tworzenie specyfikacji wymagań oraz nadzorowanie projektu informatycznego. Na co dzień bliskie mu są tematy związane z marketingiem internetowym oraz zagadnienia handlu w sieci.
10:55
Legimi. Czego nauczyliśmy się od zakończenia studiów?
Prelegent: Mikołaj Małaczyński
Firma Legimi została założona przez studentów Politechniki Poznańskiej w 2009 roku. W ciągu 4 lat zbudowaliśmy jeden z wiodących serwisów sprzedających ebooki w Polsce. To historia wzlotów i upadków, jak w każdym biznesie. Przede wszystkim jest to jednak przykład z poznańskiego podwórka, pokazujący ścieżkę od pomysłu do komercjalizacji. Opowiem o tym, jak wyglądał nasz ostatni rok studiów, gdy zakładaliśmy Legimi, jakie popełniliśmy błędy i co nam się udało. Zapraszam wszystkich, którzy zastanawiają się nad tym, jak wygląda praca w startupie, czego się można nauczyć i czy warto?
http://www.legimi.com/
Mikołaj Małaczyński jest prezesem i współzałożycielem firmy Legimi Sp. z o.o., rozwijającej autorską platformę czytania ebooków w chmurze oraz technologie dla branży e‑książek. Autor licznych wystąpień i opracowań na temat rozwoju rynku publikacji elektronicznych w Polsce i za granicą, m.in. Tools of Change for Publishing w Nowym Jorku i Frankfurcie nad Menem.
Mikołaj jest Absolwentem Politechniki Poznańskiej na Wydziale Informatyki i Zarządzania oraz Programu Harvard Business School – Management. Laureat międzynarodowych konkursów z dziedziny informatyki, w tym międzynarodowego finału Microsoft Imagine Cup w Seulu i Paryżu. Absolwent Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego. Studiował także na Uniwersytecie Nottingham w Wielkiej Brytanii i Siegen w Niemczech.
11:10 — NaviExpert — nawigacja online z technologią omijania korków.
Prelegent: Adam Szarecki, szef działy R&D
NaviExpert to nawigacja na telefony komórkowe i tablety. Oferuje wszystkie funkcje standardowej nawigacji oraz szereg możliwości dostępnych wyłącznie online, takich jak omijanie korów oraz ostrzeżenia CB. Podczas wystąpienia Adam Szarecki opowie m.in. o zastosowaniu geolokalizacji w życiu codziennym, przewadze rozwiązań onlinowych, autorskiej technologi NaviExpert Community Traffic, a także o tym, co pomogło startupowi, jakim jeszcze niedawno był NaviExpert zdobyć pozycję lidera na rynku nawigacji w Polsce.
Adam Szarecki, jest dyrektorem działu R&D w NaviExpert – dostawcy nawigacji mobilnej. Absolwent Politechniki Poznańskiej, kierunku Informatyka. Swoje zainteresowania zawodowe, począwszy od technologii mobilnych po metody uczenia maszynowego i statystycznej analizy danych wykorzystuje w firmie od jej powstania.
Prywatnie — pasjonat biegania i reportaży.
11:25 — Design Thinking i Mobile. Co łączy Koreę z Poznaniem?
Prelegent: Jacek Pucher
W 2011 roku świat obiegł film o projekcie Tesco Homeplus realizowanym w Korei Południowej, w którym użytkownicy smartfonów mogli odwiedzić wirtualny sklep w metrze, skanować kody produktów z wirtualnych półek (plakatów), płacić za zakupy poprzez aplikację mobilną i otrzymywać zamówienie do domu. Podobne projekty później zrealizowano w USA, Wielkiej Brytanii i Belgii.
W październiku i listopadzie także mieszkańcy Poznania mogli wziąć udział w pilotażowym projekcie mKonsument. W 10 lokalizacjach w Poznaniu umieszczono plakaty z produktami. Poznaniacy mogli przy pomocy swoich smartfonów i aplikacji RockPay nie tylko skompletować listę produktów, ale dzięki usłudze mobilnych płatności także od razu za nią zapłacić i tego samego dnia, o umówionej porze, otrzymać przesyłkę do domu. Czy zatem jesteśmi gotowi na mobilne zakupy? Odpowiedź podczas prezentacji.
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Studiów Podyplomowych Technologie Internetowe i Mobilne Politechniki Poznańskiej. Pracownik Centrum GS1 Polska Instytutu Logistyki i Magazynowania w Poznaniu. Absolwent Programu TOP 500 Innovators — stażu naukowego z obszaru zarządzania innowacjami Uniwersytetu Stanford.
Entuzjasta filozofii Design Thinking oraz technologii i rozwiązań mobilnych. Członek Service Design Network.
O godzinie 15:00 zapraszamy na pokaz i degustacje kuchni molekularnej (Forum Gospodarcze Politechniki)
Multi-touch – bądźmy w kontakcie – to nasze ostatnie wydarzenie, w którym chcemy podsumować projekt i pokazać systemy, które w atrakcyjny sposób pozwalają przygotowywać prezentacje. Realizują projekt Partnerski Związek Nauki i Postępu sami nauczyliśmy się, że do prezentacji nauki i osiągnięć naukowych niezbędna jest atrakcyjna multimedialna forma. A więc bądźmy w kontakcie – Be in multi-touch!
Godzina 18:00, sala MTP, wejście od ulicy Święcickiego 1(dawny budynek TV Biznes)
Zapraszamy także do świata Multi-touch – to zupełnie nowe okno na świat. Dotykowy, multimedialny i interaktywny stół, reagujący na dotyk kilku użytkowników jednocześnie. To zintegrowane urządzenie do obsługi rozmaitych aplikacji, gotowych jak i dedykowanych indywidualnym potrzebom użytkowników. Obraz wyświetlany na stole jest wyrazisty, a oprogramowanie intuicyjne.