Wielu z nas ma jeszcze nagrania z czasów „gdy nam śpiewał Elvis Presley”. Niestety, muzyka na płytach analogowych czy taśmach magnetofonowych nie jest już przeważnie najlepszej jakości. Oprócz dźwięków miłych dla ucha często słychać także różnego rodzaju trzaski i szumy. Każdego melomana powinna zainteresować samodzielna, zdalna – bo przez internet — możliwość dostosowania swojej archiwalnej płytoteki do dzisiejszych wymogów jakości. Zwłaszcza, że nic to nie kosztuje.
Katedra Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej uruchomiła internetowy serwis rekonstrukcji starych, niewyraźnych nagrań.
Mamy już zrekonstruowane nagrania marszałka Józefa Piłsudskiego, który mówił do patefonu i brzmiało to bardzo niewyraźnie — zachwala technologię szef projektu profesor Andrzej Czyżewski — od kilkudziesięciu lat cała historia i kultura jest zapisana w tego typu nagraniach.
Jeżeli chcielibyście spróbować własnych sił i poprawić jakość nagrań waszych rodziców a może i dziadków, robiąc im przy okazji miłą niespodziankę, zajrzyjcie tutaj.
Serwis jest jeszcze na etapie eksperymentowania i „dopieszczania”. Zanim uruchomiona zostanie możliwość dokonywania rekonstrukcji nagrań samodzielnie, wybrane pliki są poprawiane i czyszczone z dźwiękowych brudów przez pracowników Katedry na zlecenie właścicieli unikatowych nagrań.
Serwis rekonstrukcji nagrań oferuje nie tylko poprawianie jakości materiałów muzycznych, ale także słownych, reporterskich czy specjalnych zapisów dokumentalnych. Docelowo wszystkie stare nagrania „obrobione” w serwisie mają być dostępne dla zainteresowanych. W pełni gotowy serwis ma ruszyć w drugiej połowie tego roku.
Usługa internetowa tego typu, to jest coś, czego nie ma nigdzie na świecie — zachwala projekt profesor Czyżewski.
Za system archiwizacji i rekonstruowania dźwięku jego twórcy otrzymali nominację do Złotego Medalu na targach nowoczesnych technologii dla przemysłu ITM w Poznaniu. Teraz czas na uznanie korzystających z serwisu internautów.