Osoby, które straciły kończynę chcą nadal żyć aktywnie. To między innymi dla nich powstają coraz doskonalsze protezy. Być może będą jescze lepsze dzięki wynalazkowi naukowców z Uniwersytetu Stanford.
Zespół badaczy opracował syntetyczną skórę, która jest między innymi wrażliwa na dotyk. Dodatkowo sama się regeneruje. Jak mówią jej twórcy doskonale będzie się nadawać do tworzenia ultranowoczesnych protez kończyn. Badaniami grupy naukowców nad tym materiałem kierowała prof. Zhenan Bao.
Do stworzenia tej nowej „skóry” naukowcy wykorzystali elastyczny polimer, do którego dodali maleńkie cząsteczki niklu. To własnie one spowodowały, że znacznie zwiększyła się jego wytrzymałość mechaniczna. Choć w ciągu ostatniej dekady nastąpił znaczny postęp w produkcji syntetycznej skóry, to nawet najbardziej skuteczna samoregeneracja materiałów miała poważne wady. Problemem była reakcja na temperaturę, przewodzenie lub jego brak.
Nasz materiał może być idealny do stosowania w protetyce — powiedziała profesor Bao — materiał jest wrażliwy nie tylko na nacisk, lecz jest również w dół elastyczny, a to może kiedyś być wykorzystane do sztucznych kończyn.