Nawet świnie mogą przyjemnie spędzać czas, grając w stworzoną dla nich interaktywną grę. Żeby w nią pograć z przyjemnością, potrzebni się dwaj gracze – prawdziwa świnia i człowiek. Gra nazywa się „Pig Chase” (Wyścig świń) i powstała głównie jako odpowiedź na pewną unijną dyrektywę.
W myśl Dyrektywy 2001/93/WE Komisji Europejskiej, hodowcy trzody chlewnej muszą zapewnić wszystkim kategoriom świń stały dostęp do materiałów umożliwiających im rycie i zabawę. Rolnicy wykorzystują do tego celu plastikowe piłki, wieszają łańcuchy, opony czy worki napełnione sianem, podają drewno do obgryzania.
Holenderscy programiści z Utrecht School of the Arts (HKU) i Uniwersytetu w Wageningen podeszli do tego tematu bardziej ambitnie. Wykorzystując aplikacje mobilne stworzyli interaktywną grę, która całkowicie absorbuje uwagę świnek.
Zasady gry są proste. W chlewie, gdzie przebywają świnie, na ścianie zamontowany jest duży dotykowy wyświetlacz. Na interaktywnym ekranie pojawia się duża świetlista kula, sterowana przez człowieka za pomocą urządzenia elektronicznego, na które można ściągnąć aplikację. Na ekranie widać, czy świnka śledzi punkt czy nie, a wszystko sprawia wrażenie, jakby zwierzę znajdowało się po drugiej stronie urządzenia sterującego. Gdy kula zostanie dotknięta przez świnię ryjem pojawiają się intensywne efekty świetlne. Celem obydwu graczy jest poruszanie się razem w harmonijny sposób. Człowiek musi utrzymywać kontakt z ryjem świni i razem muszą przechodzić przez kolejne etapy, aby zdobywać punkty i wywoływać coraz bardziej imponujące efekty świetlne. Jeżeli współpraca ze świnią nie układa się najlepiej, kula wygasa i grę trzeba zaczynać od początku. Osoba, która uzyska najlepszy czas, automatycznie ląduje na szczycie internetowego rankingu.
Podczas procesu projektowania odkryliśmy coś, czego naukowcy i badacze do tej pory nie zauważyli — świnie lubią bawić się światłem – stwierdzili Holendrzy — są zafascynowane ruchem punktów świetlnych i z zaciekawieniem go śledzą.
Zaletą takiej interaktywnej zabawy jest to, że wnosi trochę radości w stresujące życie zwierząt hodowlanych. Minusem natomiast jest fakt, że świnka, która wcześniej była twoim kompanem w zabawie, może wylądować na twoim talerzu. Gra „Pig Chase” powstała w ramach projektu „Ethical room for manoeuvre in livestock farming” (Etyczne pole manewru w hodowli zwierząt) finansowanego przez „The Netherlands Organisation for Scientific Research” (NWO).