Zima wszędzie, zimno wszędzie… co to będzie, co to będzie! Smutek może być, bo zima niestety na niektórych tak właśnie działa. Od czego jednak naukowcy i ich niecodzienne odkrycia?
Nie tylko oczy są wrażliwe na światło, sam mózg także. Odkryli to kilka lat temu Finowie z Uniwersytetu w Oulu, gdy podczas badań różnych obszarów mózgu (między innymi tych produkujących serotoninę, melatoninę i dopaminę — główne hormony odpowiedzialne za nasz nastrój, senność i występowanie depresji), zlokalizowali w nim światłoczułe proteiny OPN3.
Finowie raczej nie narzekają na nadmiar światła, wręcz przeciwnie. Dlatego na wszelkie sposoby zachęcają do stosowania światłoterapii z walce z depresją. Stworzyli także proste urządzenie, które ma zapobiegać zimowym dolegliwościom – to Valkee, słuchawki do światłoterapii.
Na pierwszy rzut oka wyglądają one jak odtwarzacz MP3. Urządzenie ma podobną, niewielką bryłę i zaopatrzone jest w słuchawki. Jednak słuchawki nie są takie zwyczajne — na ich końcach znajdują się diody LED, których zadaniem jest naświetlanie mózgu. Światło emitowane przez Valkee przenika przez cienkie kości czaszki w obrębie kanału słuchowego – dlatego ten rodzaj leczenia nazwano „światłoterapią przezczaszkową”.
Podobno aby osiągnąć pożądany efekt dobrego samopoczucia wystarczy korzystać z nich 8–15 minut dziennie. Producent twierdzi, że Valkee pomoże nie tylko na zimową depresję, ale wpływa także na rytm dobowy człowieka, przez co może być efektywnym narzędziem do walki z zaburzeniami snu, także tymi spowodowanymi przez nagłą zmianę strefy czasowej. Świecące słuchawki Valkee zostały przetestowane w samolotach fińskich linii lotniczych Finnair na trasie Helsinki-Szanghaj.
Wprowadzenie słuchawek Valkee z jasnym światłem to jeden ze sposobów na wzbogacenie oferty lotów Finnair o nowe, interesujące doświadczenia. Jako innowacyjne linie lotnicze nieustannie poszukujemy nowych rozwiązań w celu poprawy samopoczucia i komfortu podróży naszych pasażerów – powiedział o testach Jarkko Konttinen, wiceprezes Finnair.
Słuchawki emitujące jasne światło, które produkuje fińska firma, zostały zatwierdzone jako wyrób medyczny klasy II(a) i otrzymały certyfikat CE. Są także dostępne w Polsce, ale kosztują, bagatela,… 999 złotych!
Oto rysunek, który ma zilustrować obszary światłoczułe w mózgu: