Kiedyś marzyły się nam szklane domy. Teraz, być może, zastąpią je domy z popiołów. Był pomysł, powstała technologia, zatem… niech się mury pną do góry!
Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej opracowali nową metodę produkowania materiałów budowlanych z popiołu. Zdaniem specjalistów popiół ze spalania węgli, po odpowiedniej modyfikacji, można dodawać do cementu i betonu oraz używać w spoiwach wykorzystywanych przy budowie dróg.
AGH zawarła już ponad 20 umów licencyjnych z firmami, które będą wdrażać to rozwiązanie do produkcji materiałów budowlanych nowej generacji.
Opracowaliśmy nowatorską metodę przetwarzania ubocznych produktów spalania, czyli popiołu. Pozwoli ona zwiększyć jego zastosowanie i nadać mu dodatkową wartość – powiedział prof. Jerzy Dyczek z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH, który kieruje projektem.
Badania przeprowadzane na AGH wykazały, że przetworzony popiół może z powodzeniem zastąpić naturalne surowce wykorzystywane do tworzenia materiałów budowlanych. Dzięki niemu można uzyskać o wiele bardziej wartościowy dodatek do cementu i betonu.
Popiół można także wykorzystać do produkcji spoiw potrzebnych przy budowie dróg, uszczelniania wałów przeciwpowodziowych, a także produkcji płytek ściennych, cegieł i dachówek.