Choć mamy, jako kraj, swój udział w podboju kosmosu, marzy nam się więcej. I, jako naród, właśnie wkraczamy w nowy etap naszej kosmicznej „przygody” — podpisano umowę dotyczącą utworzenia Krajowego Centrum Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej (KCIKiS), które już zostało okrzyknięte polską NASA. Nad kosmicznymi technologiami będą w nim pracować naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN i Wojskowej Akademii Technicznej.
Centrum zostało utworzone pięć miesięcy po przystąpieniu Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), międzynarodowej organizacji krajów zachodnioeuropejskich powołanej w celu eksploracji i wykorzystania przestrzeni kosmicznej.
Planujemy, że za 10 lat centrum będzie wiodącym w kraju ośrodkiem rozwoju technologii kosmicznych i technik satelitarnych oraz znaczącym partnerem w europejskim programie kosmicznym, działającym w oparciu o własnych absolwentów – poinformował płk Wiesław Grzegorzewski z WAT.
W ciągu najbliższych pięciu lat naukowcy z WAT i CBK PAN chcą zrealizować 20 projektów naukowych. Zajmą się m.in. budową europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo, dzięki któremu będzie można dokładnie określić gdzie znajduje się poszukiwany obiekt czy miejsce. System będzie działał jak bardzo dokładny GPS (do tej pory Polska korzystała z amerykańskich i rosyjskich systemów nawigacji). Chcą także pracować nad systemem ostrzegania przed kosmicznymi śmieciami, asteroidami i meteorytami oraz prognozowaniem pogody w kosmosie.
Centrum to dopiero początek – powiedział prof. Mariusz Figurski, prorektor ds. rozwoju WAT‑u, koordynator projektu. — Chcemy żeby polskie ośrodki zajmujące się technologiami kosmicznymi i satelitarnymi integrowały się, tworzyły platformy współpracy; to szansa na to, żeby nasze pomysły były konkurencyjne na europejskich i światowych rynkach.
Będziemy otwarci na współpracę nie tylko z polskimi naukowcami, ale i tymi z zagranicy — dodaje prof. Figurski — chcielibyśmy również, aby Centrum stało się ośrodkiem edukacyjnym i opiniotwórczym dla nauki, przemysłu i gospodarki w zakresie inżynierii kosmicznej i satelitarnej.
Jednym z zadań KCIKIS będzie też kształcenie specjalistów w dziedzinie technologii kosmicznych. W tym celu będzie utworzony nowy kierunek studiów — inżynieria kosmiczna. Co roku miałoby na nim studiować 40–50 osób. Pierwszy nabór ma ruszyć jesienią 2014 roku. Przy okazji w Wojskowej Akademii Technicznej powstaną nowoczesne laboratoria i sale badawcze.