…Na razie na ławicę śledzi bałtyckich, ale to dopiero początek. W Gdyni zbudowany zostanie prototyp podwodnego hotelu, zaprojektowanego przez zespół naukowców — głównie z Politechniki Gdańskiej.
Środki na ten cel pozyskano z funduszy unijnych. Konstrukcją są już oczywiście zainteresowani inwestorzy z Dubaju i Malediwów, bowiem hotel zaprojektowano głównie z myślą o miejscach, w których wody są na tyle czyste, by pozwalały na obserwację raf koralowych i innych żyjących pod powierzchnią stworzeń. Dofinansowanie unijne pochodzi z programu Infrastruktura i Środowisko. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej współpracują przy tym projekcie ze specjalistami z gdyńskiej firmy Deep Ocean Technology. Budowa prototypu Water Discus Hotel — tak nazywa się konstrukcja — rozpocznie się w tym roku, a zakończy dwa lata później – zapowiada Robert Bursiewicz z Deep Ocean Technology.
Na świecie istnieją już miejsca, które pozwalają na obserwacje podwodnego życia. Na Malediwach jest np. podwodna sala klubowa i restauracja. Nigdzie jednak, jak dotąd, nie postawiono podwodnego hotelu – tłumaczy Bursiewicz.
Jak wyjaśnił, prototyp podwodnego hotelu ma posłużyć praktycznemu zbadaniu rozwiązań zastosowanych przez projektantów i wniesieniu do projektu ewentualnych poprawek czy ulepszeń. Całość ma składać się z dwóch dysków połączonych ze sobą solidną konstrukcją wraz z windami i schodami. Jeden z dysków zanurzony będzie na około 10m pod wodą, w którym zlokalizowanych zostanie około 20 pokoi hotelowych, całkowicie przeszklonych, rozłożonych tak, aby umożliwiały ich mieszkańcom swobodną obserwację podwodnego krajobrazu. Drugi natomiast będzie znajdował się ponad taflą wody; będzie wykorzystywany jako zaplecze hotelowe oraz np. jako miejsce relaksu, treningów dla miłośników nurkowania czy jako lądowisko dla helikoptera.
Kompleks zostanie wyposażony w rozwiązania zapewniające pełne bezpieczeństwo nawet w przypadku najbardziej niekorzystnych warunków pogodowych np. tsunami – powiedział dr hab. inż. Lech Rowiński z Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, szef zespołu, który — po dwóch latach pracy — przygotował projekt podwodnego hotelu..
Bogaci inwestorzy oczywiście będą mogli wprowadzać dodatkowe „bajery” do projektu swojego hotelu. Innowacyjność hotelu nie polega tylko na lokalizacji pokoi dla gości pod wodą. To będzie także pierwszy na świecie hotel, który będzie można przemieszczać. W razie potrzeby zostanie zaholowany do stoczni i tam poddany przeglądowi, naprawom, konserwacji. Projektanci zadbali też o bezpieczeństwo gości hotelowych.
W przypadku zagrożenia, część mieszkalna wynurzy się spod wody — powiedział prof. Lech Rowiński. Jak zaznaczył, balastem dla ważącego około 3 tys. ton podwodnego dysku będzie woda umieszczona w zbiorniku zainstalowanym w nadwodnej części obiektu. — W razie jakiejkolwiek sytuacji awaryjnej zbiornik otworzy się i po wypłynięciu wody podwodny dysk wynurzy się — wyjaśnia Rowiński zastrzegając, że w każdym z pokoi znajdzie się osobne wyjście awaryjne.
Nie znamy niestety jeszcze cen za korzystanie z tej atrakcji. Można jednak podejrzewać, że będą słone — jak woda nad tym hotelem 😉