O zamianie lub kradzieży niemowląt każdy z nas słyszał z pewnością niejedną dramatyczną historię. Hiszpańscy naukowcy opracowali więc radiowo-skanerowy system identyfikacji dzieci w szpitalach położniczych. Jego celem jest przeciwdziałanie właśnie takim sytuacjom.
Zdaniem wynalazców nowy system jest znacznie efektywniejszy od elektronicznych bransolet.
Udało nam się opracować unikalne na świecie urządzenie do zbierania odcisków palców matek oraz ich nowo narodzonych dzieci, pozwalając uniknąć błędów w rozpoznawaniu niemowlą — stwierdził inżynier Carlos Herrera, szef zespołu konstrukcyjnego z firmy ICN Technologies, która opracowała system i zbudowała prototyp urządzenia — niestety, zjawisko zamiany, bądź kradzieży dzieci występuje nawet w krajach wysokorozwiniętych.
Prototyp urządzenia opiera się na skanerze pobierającym i analizującym odciski palców matki i dziecka. Zeskanowanie powinno być wykonane jeszcze na sali porodowej. Następnie kluczowe dane zbierane są przez system radiowy, który informuje np. w której części szpitala znajduje się matka, dziecko oraz odpowiedzialny za nich lekarz.
W przypadku, gdy niemowlę przenoszone jest przez niewłaściwą osobę, uruchamiany jest alarm — dodał Herrera — pojawienie się sygnału powoduje automatyczne zablokowanie drzwi oddziału medycznego, a nawet szpitalnej windy.
Opracowany przez Hiszpanów system spotkał się już z zainteresowaniem szpitali położniczych w Arabii Saudyjskiej oraz krajach Ameryki Południowej, m.in. w Brazylii, Argentynie i Chile. Czy zainteresują się nim również nasze szpitale?