O potrzebie noszenia kamizelek kuloodpornych w niektórych sytuacjach nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Ratują życie, ale są bardzo niewygodne i ciężkie. Sytuacja się zmienia, gdy zostają one wykonanen z zupełenie nowego, superwytrzymałego materiału.
Niezwykłą substancję wynaleźli naukowcy z Rice University. Polimerowe tworzywo choć może przypomina szkło, to ma zupełnie inne właściwości. Potrafi powstrzymać 9‑milimetrowy pocisk wystrzelony na przykład z karabinu, a gdy zostanie przez niego nieznacznie uszkodzone potrafi się samo odbudować.
Ten obiecujący materiał to syntetyczny związek otrzymany w laboratorium. Podczas zorganizowanej prezentacji w utworzony z niego niewielki krążek wystrzelono kilka pocisków, które jakby w nim zastygły.
Na zdjęciu możemy zobaczyć, jak zachowało się nowe tworzywo poddane „testowi postrzałowemu”. Wygląda jak kawałek przejrzystego szkła z niewielkimi wgłębieniami w miejscach, gdzie tkwią pociski, które sprawiają wrażenie częściowo zatopionych.
Polimer praktycznie zatrzymał kule i je zakleił, nie ma makroskopowych uszkodzeń, materiał nie zawiódł, nie popękał, nadal można przez niego patrzeć — powiedział Ned Thomas, dziekan Szkoły Inżynierii George’a R. Browna w Rice University — byłby świetny na balistyczne szyby.
Kluczem do sukcesu było odkrycie dlaczego tworzywo z jednej strony ma cechy szkła, a z drugiej jest elastyczne, a po odkształceniu samoczynnie wraca do pierwotnej formy. Podczas jednego z eksperymentów odkryto, że polimer topniał, gdy coś przenikało przez niego z dużą prędkością. Dzięki temu, że składa się on z tysięcy ledwo dostrzegalnych warstw, topiła się tylko część z nich bezpośrednio sąsiadująca z „obcym” obiektem. Pozostała część pozostawała w swoim normalnym stanie, pozwalając mu zachować kształt i wytrzymałość.
Odkrycie tego niezwykłego materiału może się okazać rewolucyjne dla produkcji kamizelek kuloodpornych, ale także dla przemysłu lotniczego. Być może pozwoli produkować lekkie, ale wytrzymałe pokrycia samolotów czy elementów silnika.