Farbowanie włosów jest bardzo popularne i coraz łatwiejsze. Niestety taki upiększający zabieg przy okazji niszczy włosy. Przyznaje to nawet jedna z aktorek w reklamie, pokazując swoje włosy w opłakanym stanie. Po użyciu środka pewnej firmy jej włosy są lekkie i piękne. To tylko reklama, ale mamy dobre wieści dla miłośniczek i miłośników nakładania farby.
Zespół naukowców z portugalskiego uniwersytetu Minho w Bradze opracował nową, rewolucyjną wręcz, metodę barwienia tkanin i włosów bazującą na nanocząsteczkach krzemowych. Nowa technologia, zwana Nanocor, jest całkowicie bezpieczna dla środowiska i niezwykle oszczędna. Jej atutem jest także intensywniejszy i bardziej trwały kolor.
Technologia Nanocor jest ekologiczna, gdyż nie wykorzystuje szkodliwych dla środowiska naturalnego substancji. Nie wymaga stosowania soli i szkodliwych barwników. Pozwala zaoszczędzić nawet 70% wody zużywanej przy tradycyjnych metodach barwienia tkanin. W opinii naukowców dodatkowym walorem tej technologii jest bardziej intensywny kolor niż ten uzyskany metodami stosowanymi obecnie na rynku.
Nie ma wątpliwości, że w ciągu najbliższej dekady nowa technologia zadomowi się na stałe w przemyśle — zapewnia prof. Jaime Rocha Gomes, szef zespołu badawczego — ekologiczność, oszczędność i intensywność kolorów płynąca z wykorzystania nanocząsteczek krzemowych wymusi na zakładach produkcyjnych wdrożenie tej rewolucyjnej metody, przy automatycznym wyparciu szkodliwych barwników.
Zdaniem portugalskich uczonych Nanocor zadomowi się w najbliższych latach również w przemyśle kosmetycznym.
Przeprowadzone przez nas badania potwierdziły skuteczność działania krzemowych nanocząsteczek w przypadku farbowania włosów. Technologia ta jest niezwykle odporna na działanie szamponów oraz zdrowsza od barwników, które nierzadko wywołują alergie — dodał prof. Gomes.
Nowa metoda farbowania została uznana przez kapitułę Wielkiej Krajowej Nagrody BES za najbardziej innowacyjną technologię opracowaną w Portugalii podczas minionego roku.