Przyznać się, bez bicia, kto ostatnio sam z siebie był w muzeum – oczywiście nie licząc Nocy Muzeów. Bardzo rzadko odwiedzamy te przybytki, nawet nie zdając sobie sprawy jakie ciekawe eksponaty można w nich zobaczyć. Na szczęście dla wszystkich mało ruchliwych, ale zagłębionych po uszy w wirtualnym świecie przychodzi z pomocą technologia i projekt Wirtualne Muzea Małopolski.
Dzięki realizacji tego projektu w internecie będzie można zobaczyć 700 najciekawszych i najcenniejszych obiektów z 35 małopolskich muzeów. Około 500 z nich będzie dostępnych w formacie 3D – będzie je można obracać, przybliżyć, zobaczyć wszystkie detale. Do tej pory specjaliści sfotografowali i zeskanowali 270 obiektów. Obecnie pracują nad digitalizacją sarkofagu egipskiej kapłanki Izydy, jednego z najcenniejszych obiektów w polskich zbiorach egiptologicznych, znajdującego się w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.
Mająca ponad 2.000 lat mumia pochodzi z wykopalisk prowadzonych na początku XX wieku w el-Gamhud przez pierwszego polskiego egiptologa i koptologa Tadeusza Smoleńskiego. Kapłanka bogini Izydy – Aset-iri-khet-es – spoczywa w trumnie z okazałym wypukłym wiekiem.
Dzięki badaniom przeprowadzonym w 1996 r. ustalono, że była to młoda kobieta w wieku ok. 27–30 lat, niskiego wzrostu (152 cm), która zmarła ok. 2.300 lat temu na skutek wykrwawienia spowodowanego przebiciem tętnicy przez pękniętą kość podudzia. Specjalistom udało się określić m.in. kod genetyczny zmarłej i jej grupę krwi. Sarkofag i mumia są skanowane w trójwymiarze z wykorzystaniem technologii światła strukturalnego.
Skanowanie odbywa się w zaciemnionym pomieszczeniu. Ze względów na rozmiary sarkofagu i mumii urządzenie musi przemieszczać się wokół bezcennego zabytku. Mumia nie będzie wyjmowana z sarkofagu. Proces ten trzeba przerywać za każdym razem, kiedy temperatura w pomieszczeniu podniesie się o 2 stopnie i wzrośnie wilgotność. Zwoje mumii składają się bowiem głównie z celulozy, czyli materiału wchłaniającego wodę i podatnego na działanie światła. Skanowanie potrwa 2–3 dni. Następne pół roku zajmie informatykom opracowanie obrazu 3D.
Metoda ta jest całkowicie bezpieczna dla zabytkowych obiektów – powiedział Paweł Szelest z Regionalnej Pracowni Digitalizacji. – Uzyskany przez nas materiał posłuży do stworzenia najpierw modelu w wysokiej rozdzielczości, a potem modeli zoptymalizowanych, które będzie można oglądać w internecie. Będzie można otworzyć sarkofag, zajrzeć do środka i od spodu. Obraz będzie uzupełniony informacjami na temat zabytku.
W podobny sposób zostaną zeskanowane trzy inne sarkofagi z Egiptu, znajdujące się w zbiorach krakowskiego Muzeum Archeologicznego. Dr Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie cieszy się, że jego muzeum uczestniczy w tym projekcie.
Otwieranie sarkofagu było dla nas pewnym przeżyciem. Zobaczyliśmy, że mumia jest w znakomitym stanie. Teraz dzięki nowoczesnym technologiom będziemy mogli ją prezentować w formacie 3D. Mamy nadzieję, że zachęci to ludzi do zobaczenia naszych zbiorów nie tylko w komputerze, ale też w oryginale.
Wirtualne Muzea Małopolski będzie można zwiedzać w internecie w połowie przyszłego roku.