Warunki mieszkalne w polskich akademikach do luksusowych raczej nie należą, a i tak chętnych jest zawsze więcej niż miejsc. Nieszablonowo kwestię zakwaterowania studentów rozwiązały władze KATHO — Katolickiego Uniwersytetu w Courtrai w Belgii.
Został tam „wdrożony” prototypowy, mobilny dom studencki HUB 01. Prototyp zajmuje 225 m² powierzchni, został utworzony w 2011 roku ale zaprezentowano go dopiero ponad rok później podczas International Biennale Interieur 2012 w Kortrij. Projekt został opracowany przez architektów z dmvA Architecten i Office A3 a jego koncepcja opiera się na trzech zasadach: mobilność, prywatność dla studentów, uczenie się „w każdej chwili, w każdym miejscu i w każdym calu”.
Mobilny akademik składa się ze stałego centralnego terminalu, będącego częścią wspólną (w którym znajdują się: salon, kuchnia i łazienka) oraz podłączonych do niego kontenerów transportowych, będących indywidualnymi pokojami do spania, każdy z własną łazienką. Cała konstrukcja jest ekologiczna i prawie samowystarczalna. Na dachu zainstalowano panele słoneczne i turbinę wiatrową, podłączono pompy cieplne. Poszczególne jednostki można przetransportować na inny, nawet prywatny kampus (np. po zakończeniu edukacji).
Także design HUB 01 jest połączeniem nowoczesności i ekologicznych rozwiązań, co jest raczej awangardą dla studentów. Indywidualne kontenery-pokoje są urządzone wg różnych koncepcji. Wg jednej z nich, opartej na ekologicznych zasadach, kontener obłożono roślinami. W innym ściany są całkowicie pokryte panelami słonecznymi. Natomiast minimalistyczne kontenery z białym wnętrzem zapewniają łóżko, toaletę i miejsce do pracy tych studentów, którzy chcą mieszkać i uczyć się bez rozpraszania się. Następnym krokiem twórców HUB_01 ma być zbudowanie domu dla nauczycieli akademickich oraz studentów z wymiany. Wystarczy zobaczyć zdjęcia i już chce się mieszkać w takim miejscu.
Zresztą zobaczcie sami. Może jakaś polska uczelnia skusi się na takie rozwiązanie?