Nowoczesne, futurystyczne wręcz maszyny łączymy raczej z mniej lub bardziej odległą przyszłością. Planujemy, wyobrażamy sobie jak mogą zmienić nasze życie. Tymczasem mogą one pomóc w odtworzeniu tego, jak żyli nasi dziadkowie.
Właśne w takim celu swoje moce obliczeniowe wykorzystało Centrum Informatyczne Świerk NCBJ. Dzięki temu możliwe było powstanie filmu Warszawa 1935. To krótkometrażowy film, pokazujący w technologii 3D, jak wyglądała przed II wojną stolica Polski. Rekonstrukcja cyfrowa powstała na podstawie dostępnych materiałów archiwalnych.
Na potrzeby związane z obrazowaniem scen graficznych filmu specjaliści z NCBJ udostępnili producentom część mocy obliczeniowych klastra komputerowego powstającego w ramach Centrum Informatycznego Świerk (CIŚ).
Film Warszawa 1935 jest przedsięwzięciem unikalnym tak pod względem technologii, jak i podejmowanej tematyki, dla nas – pokolenia ludzi pamiętających już tylko szare blokowiska – to rzeczywistość niemalże magiczna — mówi kierujący projektem CIŚ prof. Wojciech Wiślicki — wszystko to powoduje, że decyzję o wsparciu filmu dodatkowymi mocami obliczeniowymi podjęliśmy szybko i chętnie, cieszymy się, że ta wyjątkowa produkcja została zrealizowana przy naszym współudziale.
Jak podkreślają naukowcy know-how zdobyty dzięki współpracy z producentami filmu będzie jednym z czynników pozwalających w przyszłości opracowywać modele transportu i dyspersji skażeń w atmosferze (bo to główne ich zadanie) o jeszcze większym stopniu szczegółowości. Działający w Świerku klaster ma na razie w dużej mierze charakter instalacji testowej.
Rendering dużej ilości danych graficznych pozwoli nam na zebranie niezbędnych doświadczeń związanych ze specyfiką przetwarzania tego typu plików – wyjaśnia nadzorujący infrastrukturę obliczeniową Centrum Adam Padee.
Centrum Informatyczne Świerk przetwarza dane na potrzeby krajowej energetyki jądrowej i konwencjonalnej, symuluje oraz monitoruje zagrożenia radiologiczne, wspiera procesy zarządzania kryzysowego, a także udostępnia posiadane zasoby obliczeniowe do badań naukowych oraz technologicznych. Powstający w ramach projektu klaster komputerowy — docelowo ok. 20.000 rdzeni obliczeniowych, 100 TB pamięci RAM i 3000 TB przestrzeni dyskowej — będzie jedną z pięciu największych tego typu instalacji w Polsce oraz jednym z najwydajniejszych superkomputerów branży energetyki jądrowej na świecie.
Film, który powstawał dzięki tym niezwykłym maszynom, ma trafić do kin 15 marca.
Na podstawie naukawpolsce.pap.pl