Jak wyglądałby idealny świat, w którym prawie nic się nie tłucze, nie łamie i nie niszczy? Laptopy odporne na uszkodzenia? Zderzaki samochodów, które wracają do stanu przed stłuczką? Budynki odporne na trzęsienia ziemi? To możliwe dzięki odkryciu przez naukowców z instytutu technologicznego HRL, Caltechu i Uniwersytetu Kalifornijskiego najlżejszego tworzywa na świecie. Lżejszego nie tylko niż powszechnie stosowany styropian, ale także niż najlżejsze znane nam dotąd ciało stałe – aerożel.
Tworzywo, które nie ma jeszcze swojej nazwy, wykonano z połączenia niklowo-fosforowych nanorurek, o grubości ścianki jedynie 100 nanometrów, w strukturę przypominającą mikro-siatkę. Każda z rurek ma grubość 1000 razy mniejszą niż ludzki włos. 99,9 procent jego składu to…powietrze, a reszta, czyli zaledwie 0,1 procent masy to atomy niklu i fosforu.
Dzięki swej ażurowej budowie, nowy materiał jest bardzo lekki. By lepiej sobie wyobrazić jak lekki, warto porównać go ze styropianem. Metr sześcienny styropianu (kostka o boku 1 metra) waży około 20 kilogramów (w praktyce masa ta może być znacznie większa lub mniejsza, zależnie od typu styropianu). Z kolei taka sama kostka wykonana z opisywanego materiału ważyłaby … niecały kilogram.
Jednocześnie najlżejsze na świecie tworzywo jest niezwykle wytrzymałe — doskonale absorbuje energię uderzenia i jest odporne na odkształcenia. W przypadku ściśnięcia o 50% jest ono w stanie powrócić do pierwotnego kształtu.
Materiał został przygotowany na zamówienia agencji DARPA. Ma zostać wykorzystany m.in. w elektrodach baterii, jako materiał wygłuszający oraz pochłaniający wibracje. Można wyobrazić sobie jego zastosowanie w laptopach lub smartfonach, które dzięki nowemu tworzywu mogą stać się bardziej odporne na upadki; także w budownictwie obszarów zagrożonych trzęsieniami ziemi (budynki o lekkiej konstrukcji jak Wieża Eiffla, ale bardzo trwałe, nawet przy silnych wstrząsach), czy też do produkcji odpornych na uderzenia zderzaków samochodowych.
Na tym nie koniec. Badacze liczą na to, że uda się im wytworzyć podobne siatki z innych materiałów.