Bill Gates, były szef Microsoftu i wielki filantrop, zaangażował się w ideę stworzenia toalet, które poprawiłyby warunki sanitarne na świecie, szczególnie w krajach rozwijających się. Brak higienicznej, oszczędnej, bezpiecznej dla zdrowia toalety jest jednym z największych problemów, z jakimi boryka się świat.
Aż 2,5 mld ludzi na całym świecie nie ma dostępu do kanalizacji i toalet z bieżącą wodą, jakie my mamy na co dzień. Blisko miliard ludzi w ogóle nie korzysta z żadnych toalet, załatwiając się gdzie bądź. Zanieczyszczona ludzkimi odchodami woda pitna jest źródłem wielu chorób, każdego roku z tego powodu umiera blisko 1,5 mln dzieci.
Toalety są wyjątkowo istotne dla publicznego zdrowia i, jak się nad tym zastanowić, ludzkiej godności — oświadczył Gates — muszle klozetowe, których używamy w bogatych krajach, dla 40% populacji świata są nieodpowiednie i niepraktyczne, ponieważ często nie ma tam dostępu do wody, elektryczności czy kanalizacji.
Fundacja Gatesów ogłosiła więc konkurs na skonstruowanie toalety, która byłaby tania, działałaby bez bieżącej wody, kanalizacji i energii elektrycznej, a przy okazji przekształcałaby odchody w coś użytecznego – materiał opałowy, nawóz lub czystą wodę.
Wynalezienie nowych toalet to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie możemy zrobić, by poprawić życie miliardów ludzi — powiedział Gates — może to też pomóc bogatym krajom w zachowaniu zasobów wody na ważniejsze cele niż spłukiwanie odchodów.
Do konkursu Fundacji Gatesów stanęło blisko 30 uniwersyteckich zespołów z całego świata. W połowie sierpnia w Seattle, na targach „Reinvent the Toilet Fair”, zaprezentowały swoje rozwiązania. Jury Fundacji Gatesów wskazało i sowicie nagrodziło zwycięzców.
Pierwsze miejsce i 100.000 dolarów nagrody dostał projekt prof. Michaela Hoffmana z politechniki Caltech w Pasadenie (USA) – toaleta na baterie słoneczne, produkująca z moczu i kału wodór, który z kolei służy do generowania elektryczności.
Drugie miejsce i 60.000 dolarów zgarnął zespół prof. M Sohaila z brytyjskiego Uniwersytetu Loughborough i toaleta przetwarzającą odpady w materiał opałowy (brykiety), minerały i czystą wodę. Na trzecim miejscu z nagrodą 40.000 dolarów uplasowali się naukowcy z Uniwersytet Toronto w Kanadzie pod wodzą prof. Yu-Ling Cheng za pomysł toalety odzyskującej minerały i wodę.
Kilku zespołom — z brytyjskiego Uniwersytetu Cranfield, z indyjskiego Eram Scientific Solutions Private Limited, amerykańskiego Research Triangle Institute, czy Uniwersytetu Kolorado w Boulder — Fundacja Gatesów przyznała granty na rozwijanie następnych projektów toalet XXI. wieku.
Wiele z tych wynalazków nie tylko zrewolucjonizuje instalacje sanitarne w rozwijającym się świecie, ale także pomoże zmienić nawyki bogatych społeczeństw, które korzystają z tradycyjnych spłukiwanych toalet — oświadczył Bill Gates.
Oto jedna z konkursowych prac: