Zebra jest biała w czarne paski, czy czarna w białe paski? Naukowcy już dawno odpowiedzieli nam na to pytanie. Jest oczywiście czarna! Płody zebry są czarne, białe paski pojawiają się później, dzięki zablokowaniu wytwarzania czarnego pigmentu.
Każda zebra ma swój niepowtarzalny układ pasków — jakby naturalny kod paskowy. Dlaczego jednak w ogóle się pojawiają?
Po co zebra ma pasy? Podejrzenia były najróżniejsze. Darwin przypuszczał, że to kamuflaż, ułatwiający ukrywanie się w wysokiej trawie. Inni spekulowali, że pasy pozwalają zebrom się rozpoznawać, że je optycznie zwiększają albo zmniejszają, że mogą mylić drapieżniki itp. Wydaje się jednak, że zagadkę rozwiązali dopiero badacze z Uniwersytetu Eötvösa w Budapeszcie i szwedzkiego uniwersytetu w Lund.
Ich zdaniem zebry są pasiaste, by odpędzić krwiożercze muchy zwane ślepakami. Paski powodują, że zebry nie odbijają światła tak, jak inne zwierzęta kolorystycznie jednolite. Pionowe pasy dezorientują owady i sprawiają, że muchy rzeczywiście nie mają ochoty siadać i ssać… Naukowcy rozpoczęli badania od obserwacji koni.
Badaliśmy konie o czarnej, brązowej oraz białej sierści i ustaliliśmy, że u zwierząt o ciemnej maści występuje tzw. efekt światła spolaryzowanego poziomo — powiedziała Susanne Akesson z uniwersytetu w Lund — powoduje on, że konie te są bardzo atrakcyjne dla owadów.
Z kolei światło odbite od białej sierści rozchodzi się tzw. falami niespolaryzowanymi, wzdłuż całej powierzchni i jest dla much mniej atrakcyjne. Z tego powodu konie maści siwej są rzadziej kąsane niż kare czy gniade. Aby sprawdzić, jak oceniane są przez muchy typowe dla zebry paski, naukowcy umieścili w pobliżu węgierskiej stadniny czarną tablicę, białą tablicę oraz kilka tablic w paski o rozmaitej szerokości. Wszystkie pokryte były lepem na muchy. Jak się okazało, do tablicy w paski, zbliżonej najbardziej do umaszczenia zebry, przylepiło się najmniej much.
Było to niespodzianką, ponieważ przy pasiastych wzorkach wciąż występują ciemne pola odbijające światło spolaryzowane poziomo — dodaje Akesson — im węższe stawały się paski, tym mniej przyciągały muchy.
Przeprowadzono także test z trójwymiarowymi modelami koni — czarnym, brązowym, białym i przypominającym zebrę — i w tym przypadku paski okazały się dla much najmniej atrakcyjne.
Jeśli komary mają podobne upodobania kolorystyczne, to już wiecie co będzie popularne tego lata 😉
Najsłynniejszą zebrą jest chyba ta w Londynie…