Brakuje tobie przestrzeni do życia? Mamy dla ciebie dobre informacje! Przestrzeni tej będzie coraz więcej, przybywa jej zaskakująco szybko. Pytanie tylko jak ją zagospodarować… Okazuje się, że Wszechświat rozszerza się z coraz większą prękością. To odkrycie fizyków zaskoczyło wielu naukowców i przyniosło Nagrodę Nobla z fizyki. Otrzymali ją Saul Perlmutter, Brian P. Schmidt i Adam G. Riess. Ponoć nagrodzeni fizycy bardzo się ucieszyli, ale sukces nie przewrócił im w głowach. Samo odkrycie przewróciło natomiast do góry nogami kosmologię.
Dwie grupy badaczy ścigały się w badaniu Wszechświata poprzez odszukiwanie najodleglejszych supernowych, wybuchających gwiazd — podał Komitet Noblowski uzasadniając swoją tegoroczną decyzję — naukowcy mieli nadzieję, że ustalając w jakiej odległości są od nas te gwiazdy oraz jak szybko się oddalają, będzie można ustalić, jaki los czeka Wszechświat. Spodziewali się odnaleźć sygnały świadczące o tym, że ekspansja zwalnia. Okazało się, że jest odwrotnie. Wszechświat rozszerza się coraz szybciej.
Naukowcy od dawna wpatrzeni byli w kosmos. Już od lat 20. ubiegłego wieku wiedzieli, że Wszechświat się rozszerza. Świadczyły o tym obserwacje widma światła, docierającego do Ziemi z odległych galaktyk. Patrzyli, liczyli, analizowali i doszli do wniosku, że prędkość z jaką Wszechświat się rozszerza będzie… maleć. Z czasem Wszechświat stanie się albo stabilny, albo nawet zacznie się kurczyć. Właśnie tą teorię starali się udowodnić tegoroczni nobliści. Posłużyli się w tym celu światłem odległych wybuchających gwiazd zwanych supernowymi.
Pomiary prowadziły przez kilka lat dwa zespoły badawcze. The Supernova Cosmology Project, kierowany przez Saula Perlmuttera, rozpoczął swoje badania w 1988 roku, a The High‑z Supernova Search Team, którym kierowali Brian P. Schmidt i Adam G. Riess przystąpił do badań 6 lat później. W ruch poszły nowoczesne teleskopy naziemne i kosmiczne.
Wyniki opublikowane w 1998 roku wskazywały, że ponad 50 bardzo dalekich wybuchających gwiazd emituje światło słabsze niż przewidywała teoria. Staranna analiza danych wykluczyła możliwość błędów. Tak zaskoczeni naukowcy udowodnili po raz kolejny, że teoria i praktyka to dwie różne sprawy, które dzieli czasami cały Wszechświat 😉
Oprócz zaszczytu, który towarzyszy przyznaniu Nagrody Nobla naukowcy otrzymują również pieniądze. Fizycy musieli podzielić się kwotą około 1.500.000 dolarów. Połowę otrzyma Saul Perlmutter, a Schmidt i Riess podzielą się drugą połową.