Badanie pochodzenia nazw gatunkowych jest naprawdę fascynujące. Organizmy zyskują często nazwy pochodzące od sławnych ludzi. Ostatnio młody australijski entomolog Bryan Lessard postanowił nazwać muchę Scaptia (Plinthia) beyonceae, bo jest wielkim fanem piosenkarki. Mucha ma piękny odwłok pokryty złocistymi włoskami, krągłe kształty i się błyszczy — zdaniem australijskiego uczonego z wyglądu przypomina gwiazdę pop.
Skrzydlata Beyonce odgrywa ważną rolę w zapylaniu roślin, a szczególnie kwiatów eukaliptusa i drzewa herbacianego. Została po raz pierwszy zaobserwowana w roku 1981, gdy urodziła się piosenkarka, ale dopiero teraz została tak nazwana. Jest niezwykle rzadka. Wszystkie trzy znane naukowcom okazy to samice. Nadawanie nazw nowym gatunkom na cześć sławnych ludzi ma już długą tradycję.
W 1933 roku niemiecki kolekcjoner owadów Oscar Scheibel nazwał nowo odkrytego chrząszcza na cześć Adolfa Hitlera Anophthalmus hitleri. Chrząszcz jest całkowicie ślepy, żyje w ciemnych jaskiniach Słowenii, a nazwę rodzaju (Anophthalmus) można przetłumaczyć jako „bezoki”. To wystarczyło, aby Hitler wysłał Scheibelowi list z osobistymi podziękowaniami. Chrząszcz z powodu swego imienia jest nie lada gratką nie tylko dla kolekcjonerów owadów, ale i nazistowskich pamiątek i osiąga nawet cenę 1000 dolarów za sztukę.
Swoje chrząszcze mają niektórzy amerykańscy politycy jak George W. Bush (Agathidium bushi), Dick Cheneyi (Agathidium cheneyi) czy Donald Rumsfeld (Agathidium rumsfeldi). Na cześć Stinga została nazwana żaba Hyla stingi, Dawida Bowie pająk Heteropoda davidbowie, Roya Orbisona chrząszcz Orectochilus orbisonorum.
Ze sławnych aktorów „uhonorowani nazwą” zostali m.in. John Cleese z grupy Monty Python i Harrison Ford. John Cleese znany jest ze swojej sympatii do lemurów — nakręcił dokumentalny film przyrodniczy „Operacja Lemur” i wystąpił w filmie „Lemur zwany Rolo”. Oficjalna nazwa lemura wełnistego z Bemaraha to więc Avahi cleesei. Harrisonowi Fordowi zaś podziękowano za występ w filmie dokumentalnym o Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i nazwano jednego z pająków Calponia harrisonfordieden. Inspiracją dla uczonych nadających nazwy są także postacie fikcyjne z książek czy filmów. Przykładem może być jaskiniowy chrząszcz Gollumjapyx smeagol oraz osy Polemistus chewbacca, Polemistus vaderi i Polemistus yoda.
Czekamy by odkrytą przez nas mrówkę nazwać naukos postempus.
Do tego momentu zapraszamy na występ Beyonce. Jeśli maci dobre głośniczki zróbcie nieco głośniej, bo występ jest udany!