Przesyłanie informacji przez internet, z wykorzystaniem Wi-Fi jest dla nas czymś tak naturalnym, jak oddychanie. Podobny mechanizm można wykorzystać… w żywych organizmach.
Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opracowali innowacyjny mechanizm, pozwalający przesyłać informacje między komórkami za pomocą wirusów. Ten biologiczny internet Bi-Fi umożliwia nie tylko szybkie przekazywanie informacji między pojedynczymi komórkami, ale też szybkie dostarczanie skomplikowanych instrukcji, pozwalających na kontrolowanie całych populacji komórek. To dopiero początek możliwości, jakie daje nowa metoda. W przyszłości w ten sposób będzie można kierować np. komórkami tworzącymi jakąś tkankę lub cały żywy organizm.
Komórki potrafią komunikować się między sobą, jednak sposób, w jaki to robią, narzuca bardzo wiele ograniczeń. Jest to związane z niedoskonałością nośnika informacji, którym może być jakiś związek chemiczny. Pojedynczy związek chemiczny jest często jednocześnie informacją i nośnikiem. Nie sposób tych dwu funkcji oddzielić. Co to dokładnie oznacza wyjaśnia dr Drew Endy, jeden z odkrywców:
Jeśli sieć jest oparta na cząsteczce cukru, to wiadomości przesyłane w jej obrębie ograniczają się do możliwości „więcej cukru”, „mniej cukru” lub „brak cukru”.
Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda, dr Monica Ortiz i dr Drew Endy, obeszli to ograniczenie, oddzielając informację od jej nośnika i przekazując polecenia do komórek w inny sposób – za pomocą łagodnego, odpowiednio spreparowanego wirusa o nazwie M13. Naukowcy wykorzystali główne cechy wirusa M13: wywoływanie łagodnej infekcji i zdolność do przenoszenia sporych fragmentów DNA. Wirus namnaża się wewnątrz komórek, pakując przygotowane przez bioinżynierów DNA w swoje białka i wysyłając je na zewnątrz komórki tak, by inne zostały zainfekowane. Informacja zapisana w DNA jest uwalniana w środku zainfekowanych komórek.
Opracowany przez nich sposób komunikacji za pomocą wirusa umożliwia przekazywanie wiadomości o bardziej złożonym charakterze. Jedynym ograniczeniem jest jedynie fakt, iż musi to być rodzaj genetycznej instrukcji: rozpocząć wzrost, zatrzymać wzrost, podpłynąć bliżej, oddalić się, produkować insulinę itp. Wykorzystanie DNA jako wiadomości zwiększa także ilość danych, które mogą być transmitowane. Innymi słowy, zwiększyła pojemność pamięci. Największa ilość DNA, jaką udało się wprowadzić do wirusa to 40 tys. par zasad.
W trakcie przeprowadzonych eksperymentów dr Ortiz była w stanie zaobserwować przekaz informacji między komórkami w stałym podłożu wzrostowym na odległość większą niż 7 cm!
To bardzo długi dystans komunikacyjny — powiedziała.
Dzięki Bi-Fi już niebawem będzie można w łatwy sposób sterować np. bakteriami wykorzystywanymi na przemysłową skalę do produkcji paliw, farmaceutyków i innych potrzebnych związków. Zdaniem Moniki Ortiz to dopiero początek możliwości, jakie daje nowa metoda.
Nasz system jest dziś jeszcze na przednówku — powiedziała Monika Ortiz — ale kiedy wprowadzano Internet po raz pierwszy w latach ‘70, trudno było sobie wyobrazić miliardy zastosowań, jakie ma dziś, więc prawdopodobnie większość z możliwych zastosowań biologicznego Internetu obecnie pozostaje poza sferą najskrytszych marzeń.