Zmiany językowe dokonują się na naszych oczach. Coraz więcej polskich słów znika. Dlatego głosowanie na polskie wyrazy, które wyszły już z użycia, ale warto ocalić je od zapomnienia zorganizowała Biblioteka Śląska w Katowicach. Jakie słowo wygrało?
Kto pamięta dzisiaj, że „gorzeć” niegdyś znaczyło palić się płomieniem, na koguta mówiono „kur”, a o biedaczce — „nieboga”? Komu brakuje „pociotków”, „stryjenki”, „wujenki” czy popularnego wyrażenia „zzuć” (zdjąć) buty? W niepamięć powoli odchodzi „sień”, „polano”, a nawet „proca”. Może warto niektóre z tych wyrazów ocalić od zapomnienia – pisali organizatorzy.
Propozycje słów wartych ocalenia zgłaszano w siedzibie biblioteki, przez internet oraz telefonicznie. Zaproponowano blisko 500 wyrazów, z których książnica wybrała do plebiscytu 100. Przez kilka dni trwało głosowanie internetowe. Łącznie oddano 1.159 głosów.
Najbardziej popularnym było słowo „żak”, na które oddano 11,8% głosów. Na drugim miejscu znalazł się „absztyfikant” (9,9%) a na trzecim „melancholia” (7,1%) — poinformowała Aneta Satława z Biblioteki Śląskiej.
W pierwszej dziesiątce znalazły się także takie wyrazy jak: „chędożyć”, „kałamarz”, „zaiste”, „safanduła”, „szaławiła”, „umiłowany” czy „luby”. Inne wyrazy, które zostały zgłoszone przez uczestników zabawy to m.in. : „pacierz”, „pantofle”, „palto”, „leżanka”, „zlew”, „sień”, „gorzałka”, „ustęp”, „umiłowany”, „parowóz”, „ciuchcia”, „gnuśnieć”, „otucha”, „cknić się”, „nieboszczka”, a także zwrot „mieć wychodne”.
Nie są to wcale aż tak archaiczne słowa, niektóre z nich były używane jeszcze 20–30 lat temu. Wśród propozycji znalazły się także wyrazy używane przed wiekami, jak „onegdaj”, „azaliż”, „drzewiej” — dodała Satława.
Po podsumowaniu plebiscytu Biblioteka Śląska chciałaby z pomocą historyków języka opracować słownik wyrazów ocalonych. O tym pomyśle informował dyrektor placówki prof. Jan Malicki.
Oto pełne wyniki głosowania internetowego „Ocalimy od zapomnienia”:
żak – 11,8%
absztyfikant – 9,9%
melancholia – 7,1%
chędożyć – 5,9%
kałamarz – 4,5%
zaiste – 2,8%
safanduła – 2%
szaławiła – 1,9%
umiłowany – 1,8%
luby – 1,7%.