Można mówić o wielkim sukcesie polskiej nauki! Prof. Agnieszka Zalewska z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie została wybrana na przewodniczącą Rady Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN).
Prof. Zalewska jest specjalistką w dziedzinie fizyki wysokich energii, badaczką neutrin i ciemnej materii. Została zgłoszona jako kandydat czterech krajów członkowskich CERN — Polski, Belgii, Czech i Węgier. Wybrano ją w głosowaniu wszystkich 20 krajów członkowskich. Pokonała swoich kontrkandydatów bezwzględną większością głosów: Holendra, prof. Josa Engelena, Norwega, dr. Bjorna Jacobsena, i Włocha, prof. Roberto Petronzio.
Pani profesor jest pierwszym przewodniczącym Rady CERN pochodzącym z kraju Europy Środkowo-Wschodniej i pierwszą kobietą, która objęła tę prestiżową funkcję. Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN jest jednym z największych i najbardziej liczących się laboratoriów naukowych na świecie. Zajmuje się badaniem najmniejszych elementów materii — cząstek elementarnych. Wykorzystuje w eksperymentach najnowocześniejsze akceleratory i detektory, między innymi najnowocześniejszy i największy z akceleratorów, Wielki Zderzacz Hadronów (LHC). Ośrodek badawczy CERN istnieje od 1954 roku.
Dziś należy do niego 20 państw europejskich. Polska uzyskała członkostwo w 1991 roku. Była to pierwsza zachodnia organizacja międzynarodowa, która po zmianach politycznych w Europie przyjęła Polskę do grona swych członków. Wśród 8 tysięcy zatrudnionych tam naukowców, techników, inżynierów i pracowników administracji jest ponad 230 Polaków. Organem nadzorującym pracę CERN jest Rada – odpowiednik parlamentu w państwie lub rady nadzorczej w firmie. To Rada zatwierdza budżet i duże projekty naukowe realizowane w CERN. Każdy z 20 krajów, które należą do CERN, ma w Radzie dwóch oficjalnych delegatów, z których jeden reprezentuje administrację swojego rządu, a drugi — interesy naukowe swojego kraju (oprócz prof. Zalewskiej zasiadał w niej także prof. Michał Waligórski). Każdy kraj członkowski ma jeden głos w Radzie, a podjęcie decyzji wymaga większości głosów.
Przewodniczący Rady CERN — a taką funkcję pełnić będzie prof. Zalewska — decyduje o obradach Rady i reprezentuje organizację. Rada CERN wybiera przewodniczącego na rok, ale po tym czasie może go wybrać ponownie, jednak nie więcej niż 2 razy z rzędu.