Co maja wspólnego wszyscy niebieskoocy oprócz koloru tęczówek? Mają prawdopodobnie wspólnego przodka, u którego niebieski kolor oczu pojawił się jako mutacja około 6–10 tys. lat temu.
To rezultaty badań przeprowadzonych przez Doobenchawns Universitet w Kopenhadze.
Pierwotnie wszyscy ludzie mieli ciemne oczy — stwierdził Hans Eiberg, pracujący w instytucie biologii komórkowej i molekularnej.
Zmiana nastąpiła w wyniku mutacji, która osłabiła gen OCA2, produkujący melaninę — pigment, który odpowiedzialny jest za kolor włosów, oczu i skóry. Jeśli OCA2 zostałby całkowicie wyeliminowany, to człowiek byłby albinosem. Ustałaby całkowicie produkcja melaniny we włosach, oczach i skórze. Jednak gdy powstali niebieskoocy, zmiany doprowadziły tylko do częściowego ograniczenia jej produkcji w organizmie.
Choć na posiadanie określonego koloru oczu wpływa wiele parametrów, a nie tylko ilość melaniny, niebieskoocy mają jej w tęczówce znacznie mniej niż wszyscy pozostali ludzie. Poza tym, co zresztą jest istotniejsze, badając DNA duńscy uczeni stwierdzili, że u wszystkich ludzi z niebieskimi oczami w pewnym miejscu podwójnej spirali istnieje bardzo specyficzna zmiana.
Ciemnoocy nie mają takiego jednego, wspólnego, charakterystycznego punktu w spirali DNA. U nich wariacje w spirali są wielorakie — w tym miejscu, które odpowiada za ilość melaniny w organizmie. Hans Eiberg i jego grupa zbadali materiał genetyczny 800 niebieskookich z różnych krajów na świecie, w tym m.in. z Jordanii, Danii, Indii i Turcji. U niemal wszystkich występowała taka sama zmiana w sekwencji DNA.
Tylko w jednym przypadku to się nie zgadzało. Uczestniczka badania miała niebieskie oczy z brązowym punkcikiem. Z tego uczeni wydedukowali wniosek, że wszyscy niebieskoocy mieli jednego wspólnego przodka, u którego po raz pierwszy wystąpiła taka mutacja. Zdaniem Eiberga pierwszy niebieskooki człowiek pochodził z północno-zachodniego wybrzeża Morza Czarnego i żył w okresie neolitu. Stamtąd niebieskoocy przybyli dopiero do północnej Europy. Obecnie najwięcej osób z niebieskimi oczami pochodzi z Finlandii. Dziewięciu z dziesięciu mieszkańców tego kraju może pochwalić się takim kolorem oczu. A czy warto mieć oczy niebieskie?
U niebieskookich bardzo rzadko występuje choroba zwana bielactwem, natomiast osoby o brązowych oczach są najmniej narażone na najgroźniejszy nowotwór skóry – czerniaka.