Do gier fabularnych, o których pisaliśmy wcześniej, zbliżony jest inny rodzaj rozgrywki: LARP‑y (live action role-playing games). Wśród polskich naukowców przyjął się termin zaproponowany przez Jerzego Szeję: teatralne gry fabularne.
LARP‑y w istocie przypominają teatr. Inaczej niż w RPG, tutaj uczestnicy nie tylko mówią, ale też przemieszczają się po przestrzeni gry. Nierzadko również przebierają się za odgrywane postacie. LARP może się toczyć zarówno w pojedynczej sali szkolnej, jak i w części Jury Krakowsko-Częstochowskiej (w przypadkach takich jak ten ostatni sami gracze mówią zwykle o grze terenowej).
Szczególnie aktywne środowisko badaczy LARP-ów ukształtowało się w krajach nordyckich. Akademicy z tych państw kładą duży nacisk na edukacyjną rolę teatralnych gier fabularnych. Przedstawił to Michał Mochocki w artykule z 2009 roku. W tekście tym jest mowa między innymi o eksperymentalnej duńskiej szkole z internatem, działającej od roku 2006. Ǿsterskov Efterskole wykorzystuje LARP‑y jako jedną z głównych metod nauczania. Ponadto nordyccy naukowcy organizują coroczny konwent-konferencję o nazwie Solmukohta, a także publikują książki dostępne w wersji drukowanej i elektronicznej.
Jeżeli jesteście zainteresowani tym, jak wyglądają teatralne gry fabularne i co mają o nich do powiedzenia polscy badacze – zapraszamy na Polibuda Gaming Zone!
Więcej nauki o grach na „Polibuda Gaming Zone”
- License
Some rights reserved by virginsuicide photography