Nie, nie kometa. To tylko mistrz sportów ekstremalnych Felix Baumgartner zamierza skoczyć ze spadochronem z wysokości ponad 36 km. W trakcie swobodnego spadania skoczek zmierzy się nie tylko z ogromnymi przeciążeniami, niską temperaturą ale i niewiarygodną prędkością.
Jeżeli przeżyje, będzie pierwszym człowiekiem, który przekroczy barierę dźwięku bez pomocy samolotu! Baumgartner zostanie wyniesiony na wysokość 36576 metrów w kapsule przymocowanej do balonu wypełnionego helem, samoloty bowiem nie docierają już na tę wysokość. Podróż do ozonosfery – uznawanej za granicę kosmosu — zajmie mu niecałe 3 godziny, a sam skok, aż do momentu otwarcia spadochronu, około 10 minut.
W czasie skoku spadochroniarz będzie spadał z prędkością ponad 1 macha czyli 1100 km/h, szybciej niż porusza się dźwięk. Spadochron zamierza otworzyć dopiero na wysokości 1,5 km nad ziemią. Szanse na przeżycie da mu specjalnie zaprojektowany skafander, nad którym przez cztery lata pracowali inżynierowie z firmy David Clark, zajmującej się produkcją podobnych kombinezonów min. dla NASA. Kombinezon Baumgartnera zresztą do złudzenia przypomina ten stosowany przez astronautów. To prawdziwy skok w nieznane.
Co dokładnie będzie się działo z ciałem Baumgartnera w momencie przekraczania bariery dźwięku, wciąż pozostaje w sferze domysłów i spekulacji doradzających mu naukowców z agencji kosmicznych. Towarzyszy jej fala uderzeniowa, której wpływ na ludzki organizm pozostaje nieznany. Dopóki tego nie zrobimy, to wciąż będzie dla nas tajemnicą – komentuje lekarz skoczka.
Dotychczasowy rekord wysokości w skoku spadochronowym, który padł w 1960 roku, wynoszący 31 km, należy do amerykańskiego pilota kapitana Joe Kittingera. Kittinger, obecnie 82-letni pan, jest jednym z głównych doradców projektu. Gdy on skakał, ubrany w — jak na owe czasy — najnowocześniejszy kombinezon ciśnieniowy, jedna z rękawic utraciła szczelność i dłoń skoczka dwukrotnie zwiększyła objętość.
Moja misja różni się od misji Joego nie tylko wysokością — jednym z moich głównych celów jest to, bym jako pierwszy człowiek przekroczył barierę dźwięku przy skoku — powiedział Felix Baumgartner w wywiadzie dla Newsweek’a — dzięki temu zdobędziemy dane naukowe, jakich dotąd nie zebrano.
Skok odbędzie się za kilka miesięcy nad Nowym Meksykiem w Stanach Zjednoczonych.
Oto krótka relacja ze skoku próbnego: