Choć efekty pracy naukowców bywają spektakularne, to dochodzenie do nich bywa bardzo żmudne i odbywa się bez sensacji, które mogłyby zainteresować media i przeciętnego użytkownika wynalazków. Nie oznacza to, że praca ta jest nudna i nie przynosi satysfakcji. Wręcz przeciwnie. Teraz każdy bez wychodzenia z domu będzie mógł być może dokonać epokowego odkrycia!
W internecie zostały dzisiaj udostępnione dokumenty spisane przez mieszkańców antycznego Miasta Ostronosej Ryby (Oxyrhynchos) znajdującego się w Środkowym Egipcie. Do odkrytych na początku XX wieku papirusów do niedawna dostęp mieli tylko naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Są na nich codzienne notatki, przepisy na pyszne śniadanie ale też unikatowe fragmenty pieśni. Można dzięki nim poznać codzienne życie ludzi z okresu rzymskiego.
Każdy użytkownik nowego serwisu będzie mógł wesprzeć naukowców w transkrypcji papirusów ale będzie miał również okazję do samodzielnego odkrywania życia starożytnych. W tej chwili z tego niezwykłego projektu, którego częścią jest uruchomiony dzisiaj serwis, korzysta ponad 450.000 osób na całym świecie.
Za projektem stoi Citizen Science Alliance (CSA). To stowarzyszenie czołowych brytyjskich i amerykańskich uczelni wyższych i muzeów, które pragną angażować w badania naukowe zwykłych ludzi. Powstało ono w efekcie ogromnej popularności Galaktycznego Zoo. CSA ogłosiło właśnie konkurs na koncepcje nowych społecznościowych projektów naukowych, w którym mogą wziąć udział także polscy naukowcy. W przygotowaniu propozycji w naszym kraju mają pomóc koordynatorzy Zooniverse w Polsce i partnerzy CSA — dr hab. Lech Mankiewicz, dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i Jan Pomierny, wydawca portalu Astronomia.pl. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 15 sierpnia.
Chcemy zachęcić naukowców z różnych dziedzin do podzielenia się z nami pomysłami na projekty wykorzystujące potencjał internetowych społeczności, w wielu przypadkach będziemy w stanie pomóc — powiedział dr Chris Lintott z Uniwersytetu Oksfordzkiego, przewodniczący CSA — wybierzemy najlepsze koncepcje i wspólnie z pomysłodawcami przygotujemy serwisy dla platformy Zooniverse.
Użytkownicy globalnej sieci, niezależnie od wieku i wykształcenia, po raz pierwszy uzyskali dzięki całemu projektowi możliwość wzięcia udziału w projektach naukowych i pracy z danymi, do których dostęp mieli zwykle tylko profesjonalni astronomowie. Przez blisko pięć lat do projektu zapisało się 450.000 internatów. Także w naszym kraju powstała społeczność „galaktycznych zoologów” licząca 30.000 osób. CSA obecnie tworzy oraz utrzymuje platformę Zooniverse, która jest zbiorem dziesięciu społecznościowych projektów naukowych, związanych głównie z astronomią, ale CSA wprowadziło już także pierwsze projekty z innych dziedzin — m.in. „Dawna pogoda” , w którym internauci, dzięki analizie starych dzienników pokładowych, mogą określić warunki pogodowe, jakie panowały na morzach w latach I wojny światowej. Najnowszym uruchomionym projektem jest właśnie „życie starożytnych”.
Zadanie nie jest łatwe, ale warto spróbować swoich sił! Zajrzyjcie tutaj.