Pracuj, pracuj a garb ci sam wzrośnie. To nie koniec złych wiadomości. Pracując zbyt długo masz duże szanse na depresję. Warto zatem pomyśleć o relaksie w trakcie i po pracy, albo przynajmniej inaczej ją zorganizować!
Nie warto jak się okazuje siedzieć w pracy więcej niż 7–8 godzin dziennie. Naukowcy z Fińskiego Instytutu Medycyny Pracy oraz Collegium Uniwersyteckiego w Londynie przyjrzeli się ponad 2.000 urzędników z londyńskiego City w średnim wieku. Początkowo żaden z nich nie miał problemów psychicznych. Co zmieniło się po 6 latach obserwacji?
Ci, którzy zostawali w pracy przynajmniej 11 godzin byli ponad dwukrotnie bardziej narażeni na tak zwaną dużą depresję niż ci, którzy kończyli swój dzień pracy po 7 czy 8 godzinach. Podczas prowadzonej analizy brano pod uwagę wszystko, co może mieć wpływ na ryzyko wystąpienia depresji, a więc między innymi palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, stres w pracy, styl życia, czy warunki społeczno-ekonomiczne.
Choć nadgodziny w pracy mogą od czasu do czasu przynieść korzyści jednostce i społeczeństwu, ważne jest byśmy pamiętali, że zbyt długa praca jest też związana z podwyższonym ryzykiem depresji — wyjaśnia dr Marianna Virtanen, która kieruje badaniami.
Zbyt długa praca może mieć negatywne skutki na nasze zdrowie psychiczne. To udowodniono, ale nadal nie wiadomo dlaczego tak się dzieje. Negatywny wpływ na naszą psychikę mogą mieć czynniki, których nie uwzględniono w badaniach. Mogą to być konflikty między życiem zawodowym a rodzinnym, czy brak umiejętności odprężenia się po pracy.
Na rozwój depresji wpływ mają czynniki genetyczne, biologiczne i psychiczne. Im dłużej przebywamy w pracy, tym bardziej narażamy się na ataki lęków, spadku sprawności intelektualnej, stresu psychicznego, czy zaburzeń snu.
By mieć pewność jak długość naszej pracy wpływa na nasze zdrowie psychiczne potrzebne są kolejne badania. Tym razem trzeba zbadać, czy skrócenie dnia pracy wpłynie na nas pozytywnie. Tylko gdzie naukowcy znajdą osoby, które chcą szybciej wychodzić z pracy?
Ciekawe też jak na nasze zdrowie psychiczne wpłynie przesunięcie wieku emerytalnego..?