Gdynia ma prawa miejskie dopiero od ośmiu i pół dekady, od zawsze też pozostaje nieco w cieniu cieszących się zdecydowanie większym turystycznym uznaniem pozostałych części Trójmiasta: Gdańska i Sopotu. To jednak może się zmienić, głównie za sprawą nowych technologii, które wykuwane są w pocie czoła w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.
W tym roku PPNT obchodził dziesięciolecie. Projekt powstał w 2001 roku z inicjatywy stowarzyszenia Pomorskie Centrum Technologii i władz Gdyni. Zakładał on zbudowanie efektywnego pomostu pomiędzy nauką a biznesem oraz stworzenie miejsca, w którym przedstawiciele tego ostatniego, firmy zajmujące się działalnością w dziedzinie zaawansowanych technologii, zwłaszcza z dziedzin ochrony środowiska, informatyki i wzornictwa przemysłowego, mogłyby działać w oparciu o sprzyjające warunki oraz stymulować tym samym ogólny rozwój regionu.
Na te cele wygospodarowano w centrum Gdyni sześć hektarów pozostałych po zajezdni tramwajowej, które zrewitalizowano dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej. Pięć lat od powstania Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego funkcjonujące tam firmy otrzymały do użytku dziewięć tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej i laboratoryjnej wraz z salami konferencyjnymi i wystawienniczymi. Parkiem zarządza Gdyńskie Centrum Innowacji, miejska jednostka budżetowa. Jako że właśnie mija dziesięć lat od powstania PPNT można pokusić się o jego pierwsze oceny.
Po pierwsze i najważniejsze, Park nie mógłby funkcjonować, gdyby nie był w stanie przyciągnąć przedsiębiorstw. A to z całą pewnością się udało. Na jego terenie działa blisko 90 firm — 40 z branży internetowo-telekomunikacyjnej, siedem tworzących nowe rozwiązania z dziedziny inżynierii, automatyki i robotyki, sześć biotechnologicznych, po dziewięć zajmujących się ochroną środowiska i wzornictwem przemysłowym, trzy prowadzące swoje działania w obszarze multimediów oraz 17 z kompletnie innych branż, od kancelarii adwokackiej aż po firmy human resources.
Nie ma się zresztą co temu dziwić, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny oferuje im znaczące możliwości, takie jak niskie ceny wynajmu powierzchni biurowej, bogatą bazę kontaktów, dostęp do laboratoriów badawczych, doradztwo w dziedzinach księgowości, prawa patentowego, zarządzania projektem, pozyskiwania inwestorów czy wdrażania nowych usług, wsparcie promocyjne Parku, dostęp do baz danych oraz zaplecze całej infrastruktury PPNT. Wspiera również młodych ludzi, studentów oraz absolwentów, którzy mają możliwość założenia własnej firmy w przyjaznym otoczeniu, ponosząc przy tym relatywnie niskie koszty i mogąc skorzystać na miejscu z w wykwalifikowanego doradztwa naukowego i biznesowego.
Po drugie, efekty. I te również są. Popyt na usługi oferowane przez firmy funkcjonujące na terenie Parku jest tak duży, że ten właśnie jest przebudowie, do końca 2012 roku otwarty zostanie nowy kompleks biurowo-laboratoryjny oraz Centrum Kreatywnej Przedsiębiorczości. Gdyńska inicjatywa będzie sześciokrotnie większa niż dotychczas oraz gotowa do przyjęcia w swoje mury i szklane ściany nawet trzystu firm. Nad polskim morzem powstanie prawdziwe innowacyjne miasto w mieście!
Zainteresowaniu powstającymi w PPNT projektami nie dziwi. To właśnie tam swoją siedzibę ma IVO Software, twórca najlepszego i najbardziej znanego na świecie syntezatora ludzkiej mowy IVONA, z którym zetknął się każdy, kto choćby kilka razy uruchomił YouTube. Można tam też znaleźć firmę A&A Biotechnology, podbijającą największy w tej branży rynek amerykański, TeleMobile Electronics, tworzącą innowacyjne technologie z dziedziny telekomunikacji bezprzewodowej czy Fido Intelligence zajmującą się zagadnieniami sztucznej inteligencji i projektującą wirtualnych asystentów. Tak, dokładnie, te postacie na stronach internetowych, które nie tylko są w stanie doradzić użytkownikowi czy mu pomóc, ale z którymi można także przeprowadzić choćby i namiastkę inteligentnej konwersacji.
Po trzecie, wsparcie. Park to nie tylko kompleks budynków i zamknięci w nich naukowcy, innowatorzy, przedsiębiorcy oraz personel nim zarządzający. To także dalece poza te budynki wykraczająca sieć współpracy PPNT NET. Ma ona działać na rzecz jeszcze większej integracji tak teoretycznie odległych od siebie świata nauki i biznesu, co ma skutkować ostatecznie przeistoczeniem PPNT w park naukowo-technologiczny trzeciej generacji. Pomagają w tym również projekty realizowane przez Park, takie jak „Nauka i Biznes” wzmacniające współpracę Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego z przedsiębiorstwami, „Baltic Fashion” wspierający struktury przemysłowe sektora mody w regionie Morza Bałtyckiego czy „DesignSHIP” mający na celu integrację i stymulowanie rozwoju branży związanej z designem.
Po czwarte, badania. Na terenie Parku działa od sześciu lat Innowacyjno-Wdrożeniowe Laboratorium Biotechnologii i Ochrony Środowiska założone z myślą o studentach, absolwentach, naukowcach, a także przedsiębiorcach, którzy mogą korzystać z wynajmu laboratoryjnego sprzętu. Oferuje także usługi dotyczące badań molekularnych, analiz chemicznych, mikrobiologicznych i środowiskowych, a także pomoc w realizacji projektów o profilu biotechnologicznym.
Dawno temu polskie wybrzeże stało przemysłem stoczniowym, który jakkolwiek ważny, należy jednak do przeszłości, z punktu widzenia błyskawicznego rozwoju naukowo-technologicznego, nawet można by rzec prehistorycznej. Teraz, jak widać, jego miejsce zajęły nowoczesne technologie.
Łukasz Miszewski
Na terenie Parku działa blisko 90 firm , w tym 40 z branży internetowo-telekomunikacyjnej, siedem zajmuje się rozwiązaniami z z dziedziny inżynierii, automatyki i robotyki oraz sześć biotechnologicznych.