Studenci Politechniki Warszawskiej opracowali przenośne urządzenie do badania bezdechu sennego. Dotychczas badania tego typu można było wykonywać tylko w szpitalach.
Korzystanie ze stacjonarnych urządzeń jest jednak drogie i niewygodne. Rozwiązanie opracowane przez Mechatronics Team umożliwi wykonywanie tych badań również w bardziej komfortowych warunkach, bo w domu pacjenta. Bezdech senny jest zaburzeniem, które objawia się okresowymi zatrzymaniami oddechu w trakcie snu — ich liczba podczas jednej nocy może dochodzić do 30.
Prowadzi to do niedotlenienia tkanek (m.in. nerwowej i mięśnia sercowego), wahań ciśnienia krwi oraz wzmożenia pracy serca. Osoby z tym zaburzeniem odczuwają zmęczenie i senność w ciągu dnia, mają też obniżoną energię życiową. Bezdech powinien być leczony także z innych przyczyn — coraz więcej badań dowodzi, że zwiększa on ryzyko wielu poważnych schorzeń, np. chorób układu krążenia czy cukrzycy typu 2.
Urządzenie jest wielkości paczki chusteczek. Pozwala na mierzenie 6 parametrów ważnych przy badaniach bezdechu sennego. Wykonuje EKG, saturację krwi (a więc mierzy, czy krew jest dotleniona), bada ruchy klatki piersiowej, ciśnienie wydychanego powietrza i strumień powietrza — związany zarówno z wydechem, jak i wdechem. Poza tym, dzięki mikrofonowi wykrywane jest również chrapanie.
Dane mogą być przesyłane na kartę telefonu, laptop czy kartę SD. Dzięki tym informacjom lekarz będzie mógł ocenić, czy u danej osoby występuje bezdech senny. Urządzenie opracowane przez Mechatronics Team zdobyło 2. miejsce w zakończonym w tym tygodniu międzynarodowym konkursie „Texas Instruments Analog Design Contest 2012”. 4-osobowy zespół z Politechniki Warszawskiej w nagrodę otrzymał 5.000 dolarów.
Na razie gotowy jest wstępny prototyp urządzenia. Zanim wynalazek trafi na rynek, niezbędne niezbędne jest uzyskanie wymaganych certyfikatów.