Najsłynniejszym dywanem na świecie jest chyba ten, na którym latał Alladyn. Najbardziej opiekuńczy właśnie powstaje. Jego właściciele na pewno będą czuli się w domu o wiele bezpieczniejsi.
Pracują nad nim naukowcy z University of Manchester. Superdywan wykonany jest z cienkich i elastycznych włókien optycznych, zaopatrzonych w czujniki. Na czym polega jego niezwykłość?
Nie będzie on tylko ozdobą salonu. Niczym pies może ostrzec przed nieproszonymi gośćmi, ale również wszcząć alarm, gdy upadnie któryś z domowników. Ma mieć jeszcze kilka innych, przydatnych funkcji.
Dywan tworzą bardzo cienkie i elastyczne włókna optyczne. Dzięki współpracy z umieszczonymi na krańcach dywanu czujnikami, tworzą dwuwymiarową mapę rozkładu ciśnień w momencie, kiedy po raz pierwszy stanie na nim użytkownik. Sygnały o typie i sposobie nacisku czujniki przesyłają wtedy do komputera poprzez moduł bezprzewodowy na końcu dywanu. Wszystkie te informacje zostaną zapamiętane dzięki aplikacji sterującej.
Gdy coś różni się od tych wzorców, dywan ostrzega domowników. Może to nastąpić w momencie potknięcia, poślizgnięcia czy upadku. System może być przydatny gółwnie osobom starszym — ostrzeże innych domowników o możliwych kłopotach z chodzeniem jednego z użytkowników, nawet jeśli jeszcze nie są one dobrze widoczne. Zaalarmuje również, gdy po dywanie zacznie chodzić ktoś obcy.
Część czujników można wymienić, dzięki czemu dywan stanie się… systemem ostrzegania przed skażeniem promieniotwórczym lub chemicznym. Takie dywany mogą być wykorzystywane między innymi w składach wypalonego paliwa elektrowni atomowych, siłowniach jądrowych oraz fabrykach i zakładach syntezy chemicznej. Kolejna wymiana czujników zamieni dywan w system przeciwpożarowym.
Ten wielofunkcyjny dywan może pojawić się na rynku za około 3
lata.