Archeolodzy z Uniwersytetu w Innsbrucku, podczas prac na średniowiecznym zamku Lengberg we wschodnim Tyrolu, znaleźli damską bieliznę z XV wieku. Cztery staniki i dwie pary majtek z lnu mogą zrobić sporo zamieszania w historii mody, bowiem właściwie nie różnią się wyglądem od współczesnej bielizny.
Znalezisko jest zaskakujące, bowiem eksperci od mody uważali, że biustonosze funkcjonują od końca XIX wieku, a rozpowszechniły się dopiero gdy kobiety pozbyły się niewygodnych gorsetów. Do odkrycia bielizny doszło w 2008 r., ale przed ogłoszeniem wiadomości naukowcy chcieli przeprowadzić datowanie radiowęglowe, aby potwierdzić przypuszczenia co do wieku bielizny. Pobrano próbki włókna ze staników i majtek, a analizą zajęli się specjaliści z Politechniki Federalnej w Zurychu.
Wyniki wskazywały na XV w. W zeszłym roku Beatrix Nutz, pani archeolog z Uniwersytetu w Innsbrucku, która brała udział w odkryciu, wygłosiła wykład na ten temat, ale sensacyjna wiadomość nie wydostała się poza kręgi akademickie aż do teraz, kiedy to w Magazynie Historycznym BBC ukazał się artykuł pt. „Średniowieczna bielizna”.
Nie mogliśmy w to uwierzyć – stwierdziła Beatrix Nutz. – z tego, co wiedzieliśmy nie było w XV wieku bielizny typu biustonosz.
Średniowieczne źródła wspominały jedynie o torebkach czy kieszonkach na piersi, ewentualnie o koszulkach z torebkami. Wiadomo też, że chcąc ujarzmić biust większych rozmiarów, przewiązywano go taśmami. Natomiast znalezisko z zamku Lengberg to rzeczywiście biustonosze z wyraźnie wyodrębnionymi miseczkami. Dwa stanowiły połączenie biustonosza i krótkiej koszulki. Kończyły się tuż pod piersiami, ale nad miseczkami doszyto materiał zakrywający dekolt. Trzeci bardziej przypominał współczesne biustonosze: miał szerokie ramiączka i prawdopodobnie zapięcie na plecach, które się, niestety, nie zachowało. Czwarty egzemplarz najlepiej odpowiadał dzisiejszym bieliźnianym wzorcom. Każdą z miseczek półgorsetu wykonano z 2 pionowo zeszytych kawałków lnu. Poniżej po lewej stronie umieszczono kawałek materiału z sześcioma dziurkami (choć po prawej brakuje odpowiadającego elementu, konstrukcja wskazuje na możliwość dopasowywania przez sznurowanie).
Staniki były dekorowane haftami i koronkami, więc można wnioskować, że ich właścicielki używały ich nie tylko do podtrzymania piersi, ale również w celach erotycznych. Znalezione majtki także miały całkiem współczesny krój, podobny do popularnych obecnie wzorów bikini, z wiązaniami na wysokości kości biodrowych. Fikuśna bielizna średniowiecznej damy niewątpliwie przewraca do góry nogami historię mody i obala nasze wyobrażenie o tych czasach, że bieliznę nosili tylko mężczyźni.