Czy opatrunek uciskowy to już przeżytek? Chirurg z Kanady dr Dennis Filips opracował nową metodę szybkiego tamowania krwi w ciągu kilku sekund.
Trzeba dodać, że metodę nieco drastyczną w aplikacji, ale przy próbie tamowania gwałtownego krwotoku liczy się przede wszystkim czas, a nie komfort ofiary. Dr Dennis Filips napatrzył się na setki ran odniesionych przez żołnierzy stacjonujących w Afganistanie i zauważył, że jedną z najczęstszych przyczyn ich śmierci jest wykrwawienie, zanim ktokolwiek udzielił im pomocy.
O tym, jak i kiedy zastosować opatrunek uciskowy, powinien wiedzieć każdy, nie tylko żołnierz na polu bitwy, ale gdy liczy się każda sekunda, czas potrzebny na założenie takiego opatrunku może okazać się zbyt długi. Trzeba także umieć poprawnie założyć taką opaskę uciskową. Odcięcie dopływu krwi do kończyny może uratować przed śmiercią z wykrwawienia, jednak niesie ze sobą ryzyko komplikacji wywołanych m.in. zbyt długim zatrzymaniem krążenia. Podobnie jest z ofiarami groźnych wypadków lub poważnych zranień. Błyskawiczne zamknięcie rany może uratować życie.
Obserwacje poczynione w Afganistanie podsunęły doktorowi pomysł stworzenia zacisku przypominającego spinacz. Urządzenie wielkości około 5 cm, podobne kształtem do fryzjerskiego spinacza, wyposażone jest w małe ząbki, którymi łatwo złapać skórę i szybko zamknąć ranę. Większe rany można zamykać kilkoma spinaczami. Mogą one być wpięte na ciele nawet kilka godzin, aż ranny znajdzie się na sali operacyjnej.
Spinacze mają być pakowane sterylnie i nadawać się do samodzielnej aplikacji. W symulacji otwarcie sterylnego pojemnika ze spinaczem i zastosowanie zacisku trwało zaledwie 3 sekundy!
Zaciskowe spinacze mają kosztować 65 dolarów. Dr Dennis Filips ma nadzieję, że wkrótce zobaczymy jego urządzenia wykorzystywane przez szpitale, karetki pogotowia i wojsko w Kanadzie, USA, Australii i Nowej Zelandii. Trzeba będzie tylko być posiadaczem stalowych nerwów, aby coś takiego sobie samemu założyć. Nawet w sytuacji zagrożenia życia.
Poniżej można zobaczyć, jak medyczny gadżet działa w praktyce.