Nauka może być pasjonująca nawet podczas wakacji. Kolejny już raz podpowiadamy wam co podczas letnich wędrówek warto zobaczyć. Jednym z takich miejsc z pewnością jest Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. To jedna z najnowocześniejszych europejskich instytucji ukazujących związek nauki z kulturą i codziennym życie działa od listopada 2010 roku. Ci, którzy już tam byli, nie zawsze polecają to miejsce innym. Dlaczego?
Powodem jest tylko i wyłącznie chęć krótszego stania w kolejce, by odwiedzić to miejsce ponownie. Jeśli bowiem powiemy zbyt wielu znajomym, jak fantastyczne jest to miejsce z pewnością będą chcieli je zobaczyć. Chętnych od momentu otwarcia nie ubywa — wręcz przeciwnie. Byłam już kilka razy w Centrum, ale zawsze z synem znajdujemy coś nowego, fascynującego, zatem nie raz jeszcze będziemy tutaj wracać — mówi nam Agnieszka z Warszawy.
Ci, którzy już dostaną się do środka mogą poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. W chwili obecnej działa kilkuset stanowisk umieszczonych w sześciu galeriach stałych. Jedną z najpopularniejszych galerii jest „Świat w ruchu”, na której można obserwować lub doświadczyć zjawisk z dziedziny fizyki. Zwiedzający może przeżyć trzęsienie ziemi w specjalnym symulatorze, zobaczyć instalację ukazującą portrety znanych ludzi zrobionych z poruszających się pęcherzyków powietrza czy nawet samemu zrobić film animowany.
W galerii „Człowiek i środowisko” można poznać funkcjonowanie człowieka i jego najbliższego otoczenia, w „Korzeniach cywilizacji” historię cywilizacji ludzkiej i jej najważniejsze wynalazki a w „Strefie światła” skorzystać z lustra weneckiego czy ulec złudzeniu optycznemu wchodząc do pokoju Amesa. Dla dzieci do lat 6 przeznaczona jest galeria „Bzzz!”, pokazująca w przystępny sposób zagadnienia przyrodnicze, a dla młodzieży „Re: generacja”, w której można m.in. przemówić w parlamencie, wysłać swój komunikat na pokład sondy kosmicznej czy znaleźć się w komputerowo wygenerowanym otoczeniu, poprzez zastosowanie technologii blue box. Hitem jest otwarte w czerwcu multimedialne planetarium „Niebo Kopernika”, w którym odbywają się nie tylko pokazy nieba, ale wyświetlane są także różne filmy popularnonaukowe. Widz ma wrażenie „zanurzenia” w wyświetlanym obrazie z powodu sferycznego ekranu, otaczającego go ze wszystkich stron i systemu nagłośnienia rozmieszczonego wokół kopuły.
Kolejną nowością jest Park Odkrywców, który został otwarty kilka dni temu — 15 lipca. To zielona przestrzeń otaczającą Centrum, w którym eksperymenty można przeprowadzać pod gołym niebem. Zwiedzający mogą „skomponować” koncert z naturalnych dźwięków, takich jak na przykład odgłosy wody, grzmoty, czy wybuchy wulkanu. Można również komunikować się na odległość dzięki dźwiękowym instalacjom Echo, Konferencja i Zwierciadło Akustyczne. Przez weekend bawiło się tutaj ponad 1.000 osób! Zdjęcia zostały zrobione właśnie podczas otwarcia Parku.
Od dnia otwarcia do połowy lipca Centrum zwiedziło już pół miliona osób. Aż 97% odwiedzających zadeklarowało, że Centrum jest znakomitym sposobem na nauczenie się czegoś, na samodzielne poznawanie nauki.
Przez całe wakacje organizowanych jest tutaj wiele imprez, które doskonale przybliżą naukę. Warto wybierając się do Warszawy lub w jej oklice zerknąć na stronę internetową Centrum Nauki Kopernik by sprawdzić na co warto się wybrać. 🙂