O neutrinach było ostatnio głośno z powodu pobicia przez nie prędkości światła. Później było głośno, gdy okazało się to nieprawdą. Teraz amerykańscy naukowcy wykorzystali je natomiast do bezprzewodowego przesłania informacji. Czyżby neutrina były przyszłością telekomunikacji?
Naukowcy z University of Rochester i North Carolina State University przesłali przy pomocy wiązki neutrin zapisane w postaci cyfrowej hasło „neutrino”. Eksperyment przeprowadzono w Fermi National Accelerator Laboratory na przedmieściach Chicago. Uczeni wykorzystali do tego akcelerator NuMI (NeUtrino beam at the Main Injector), który wytwarza wiązki neutrin zderzając wysokoenergetyczne protony z węglową tarczą. Rolę odbiornika sygnału pełnił z kolei potężny detektor MINERvA, znajdujący się w odległości około kilometra od NuMI, na dodatek umieszczony 100 metrów pod ziemią.
MINERvA rejestruje zaledwie jedno na 10 miliardów neutrin, dlatego cząstki były emitowane w postaci paczek, zawierających bardzo wiele neutrin. Amerykańscy uczeni wygenerowali 25 takich spakowanych impulsów. Przerwy pomiędzy nimi wynosiły około 2 sekundy, a w ramach każdego impulsu wysłano 1013 neutrin. Hasło „neutrino” zostało zapisane w postaci ciągu zer i jedynek. Jego przesłanie trwało około 2,5 godziny. W tym czasie MINERvA pracował z połową mocy, gdyż planowane jest jego wyłączenie, a ponadto wykonywał swoje standardowe zadania.
Po odebraniu sygnału przez detektor, informację odkodowano i hasło udało się odczytać. Neutrina, w przeciwieństwie do wszelkich innych wykorzystywanych medium, posiadają kolosalną zaletę — praktycznie nie istnieją dla nich żadne fizyczne przeszkody. Na razie jednak nie ma technicznych możliwości wykorzystania tej technologii w praktyce. Akcelerator NuMI i detektor MINEvRA są zbyt potężne i zbyt kosztowne, aby pełnić rolę nadajnika i odbiornika.
Jeśli uda się opracować odpowiedni nadajnik i odbiornik, to dane w postaci cyfrowej będzie można przesyłać za ich pomocą bez kabli czy łączy satelitarnych, a sygnał bez zakłóceń dotrze wszędzie, nawet do łodzi podwodnej czy do jaskini w głębi Ziemi.
Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na ten temat możecie odwiedzić stronę Uniwersytetu Rochester, klikając tutaj, albo skontaktować się z Peterem Iglinskim reprezentującym tę Uczelnię — peter.iglinski@rochester.edu