15-letni Polak Jakub Nagrodzki z Łomży zdobył w Bratysławie jedną z trzech pierwszych nagród w unijnym konkursie dla młodych badaczy EUCYS 2012. Jedną z trzech trzecich nagród zdobyła z kolei 18-letnia Anna Julia Kuśnierczak z Mieczewa.
Świetnie wypadło, to naprawdę sukces — podsumował zwycięstwo opiekun nastoletnich Polaków, prof. Jan Madey — zrobili to, co należy, znowu nie pójdę na emeryturę.
Wielokrotnie obiecywał, że odejdzie na emeryturę, gdy nasi reprezentanci nie zdobędą żadnej nagrody. Ale od początku polskiego uczestnictwa w tym konkursie, to się nigdy nie zdarzyło. Projekt Jakuba Nagrodzkiego, absolwenta Gimnazjum nr 6 w Łomży, ucznia Worth School w Wielkiej Brytanii, nosi tytuł „Synteza trimetyloguanozynowych analogów kapu o potencjalnym znaczeniu w terapii genowej”. Już sam tytuł brzmi strasznie skomplikowanie.
Chodzi o związek ułatwiający wprowadzanie modyfikacji w przypadku chorób genetycznych. Działa jak przepustka, dzięki której nić mRNA może się przedostać do jądra. Wprowadzona do kapu grupa imidowa sprawia, że taka przepustka ma przedłużoną ważność — nie tak łatwo ulega enzymom. Być może takie modyfikacje pozwolą leczyć m.in. chorobę Duchenne’a, w której dochodzi do zaniku mięśni. Jakub Nagrodzki oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 7.000 euro wygrał też wyjazd na London International Young Science Forum (LIYSF).
Jestem dumny, zadowolony i zaskoczony, konkurencja była w tym roku bardzo silna — powiedział na konferencji prasowej.
Anna Julia Kuśnierczak jest uczennicą klasy maturalnej LO św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Badała „Wpływ różnych ekosystemów na rozrodczość murarki ogrodowej (Osmia rufa L.) na przykładzie łąki, sadu, lasu i arboretum”. Murarka ogrodowa to żyjąca samotnie pszczoła, która może przynajmniej częściowo zastąpić przy zapylaniu roślin pszczoły miodne, o których możliwej zagładzie mówi się coraz częściej. Aby zapewnić murarce sprzyjające środowisko, wystarczą wiązki trzciny, w których zakłada gniazda. Ania za swoje badania otrzymała 3.500 euro. Gdy wręczano jej nagrodę, młoda biolożka powiedziała: „Kobiety też mogą być dobrymi naukowcami”.
Oczywiście się z nią zgadzamy. Anna Julia Kuśnierczak i Jakub Nagrodzki zostali wcześniej nagrodzeni na Międzynarodowych Targach Nauki i Inżynierii Intel ISEF w Stanach Zjednoczonych (3 i 4 nagroda). Polskę na EUCYS 2012 reprezentował także zajmujący się etnografią rodzinnych stron 19-letni Tymoteusz Król z Wilamowic. Przygotował on opis kobiecego stroju wilamowskiego ze szczególnym uwzględnieniem ubiorów żałobnych i trumiennych. Chłopak zgromadził, opisał i skatalogował blisko 700 elementów stroju wilamowskiego.