Co myśli zdechła ryba? Jak zagłuszyć denerwującą rozmowę? Jak nieść kawę, by jej nie rozlać? Miedzy innymi nad takimi problemami głowili się poważni naukowcy w ciągu ostatniego roku, o niektórych badaniach pisaliśmy i my, całkiem serio.
Na Uniwersytecie Harvarda wręczono Antynoble 2012, czyli nagrody za najbardziej dziwaczne i śmieszne odkrycia naukowe.
Choć początkowo otrzymanie takiego wyróżnienia było powodem do wstydu, to w ostatnich latach cieszy się ono coraz większą aprobatą. Naukowcy traktują swoje dokonania z przymrużeniem oka i coraz częściej stawiają się nawet osobiście na ceremonii wręczenia nagród. Nagroda AntyNobla przyznawana jest co roku, a laureatów wybiera redakcja magazynu „Roczniki Badań Nieprawdopodobnych”. Nagrodę wręczają wybitni naukowcy, zdobywcy prawdziwych Nobli. Kto w tym roku otrzymał wyróżnienie i za jakie odkrycie?
W dziedzinie akustyki nagrodę otrzymali Japończycy: Kazutaka Kurihara i Koji Tsukada za zagłuszacz mowy ludzkiej, działający na zasadzie echa. Pisaliśmy o tym wynalazku tutaj i nawet znaleźliśmy dla niego praktyczne zastosowanie 😉 Poniżej widzicie na zdjęciu obu japończyków podczas wręczania AntyNobla.
Naukowcy z Holandii — Anita Eerland, Rolf Zwaan i Tulio Guadalupe — zostali uhonorowani Ig Noblem za badania, z których wynika, że wieża Eiffla wyda się mniejsza, gdy przechylimy głowę w lewą stronę.
Czworo amerykańskich neurobiologów — Craiga Bennetta, Abigail Baird, Michaela Millera i George’a Wolforda — nagrodzono za badania aktywności mózgów martwych łososi, a Rusłana Kreczetnikova i Hansa Mayera z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara za rady, jak donieść kawę do biurka i nic nie wylać.
Johana Pettersena ze Szwecji wyróżniono w dziedzinie chemii za rozwiązanie zagadki zielonych włosów mieszkańców miejscowości Anderslöv (ach te korodujące miedziane rury doprowadzające wodę do mycia).
Zespół naukowców pochodzących z USA i Wielkiej Brytanii dostąpił zaszczytu odebrania nagrody z dziedziny fizyki za badania włosów spiętych w „kucyka” (Joseph Keller, Raymond Goldstein, Patrick Warren i Robin Ball opracowali wzór matematyczny opisujący zachowanie związywanych włosów, powodujący, że układają się tak, a nie inaczej). Tak, tak… pisaliśmy o tym tutaj.
Uhonorowano także Fransa de Waal z Holandii oraz Jennifer Pokorny z USA za odkrycie, że szympansy potrafią rozpoznać się nie tylko po twarzach, ale również… po pupach. W dziedzinie literatury nagrodę otrzymała rządowa amerykańska agencja kontroli GAO za raport, który oceniał report oceniający inne raporty.
Wyjątkową nagrodą pokojową obdarowano przedstawiciela rosyjskiej firmy SKN – Igora Petrowa, który zaproponował innowacyjny sposób na pozbycie się starej radzieckiej amunicji, przekształcając ją w diamenty.
AntyNoble pokazują, że świat nauki nie zawsze jest nudny, ale nawet z pozornie najgłupszych badań można wysnuć naprawdę poważne i znaczące wnioski.