Nałogowi palacze twierdzą, że choć bardzo by chcieli to nie mogą pozbyć się pociągu do papierosów. Ratunkiem dla nich może być specjalna szczepionka.
Opracowana przez naukowców z Weill Cornell Medical College szczepionka została już przetestowana na myszach. Jednorazowe podanie szczepionki uczyniło te sympatyczne zwierzątka w pełni odpornymi na uzależnienie od nikotyny. Teraz czas na testy także na innych zwierzętach, a później na ludziach.
Dzięki szczepionce organizm zostaje pobudzony do produkcji przeciwciał. Wchłaniają one cząstki nikotyny z układu krwionośnego, nim zdążą dotrzeć do serca lub mózgu i wywołać jakikolwiek biologiczny efekt. Amerykańscy naukowcy mają nadzieję, że wszystkie badania zakończą się pomyślnie i lek będzie mógł pomagać palaczom pozbyć się nałogu. szczepionka ma także zapobiegać potencjalnemu uzależnieniu u tych, którzy nie wpadli jeszcze w sidła nikotyny.
Dzięki antynikotynowej szczepionce palenie przestaje sprawiać przyjemność, a to pomaga zerwać z nałogiem — mówi dr Ronald G.Crystal — nasza szczepionka pozwala ciału wytworzyć własne monoklonalne przeciwciała antynikotynowe i w ten sposób rozwinąć odporność.
Rewolucyjne okazała się rezygnacja z dotychczasowych prób wprowadzania do organizmu gotowych przeciwciał. Nietety ich działanie było krótkie. Wreszcie powstała tak zwana szczepionkęa genetyczna. Była skutecznie stosowana przy leczeniu chorób oczu i niektórych nowotworów u myszy.
Przechodząca kolejne fazy badania szczepionka antynikotynowa opiera się właśnie na tym modelu. Wprowadzana jest sekwencja genetyczna przeciwciała antynikotynowego do nieszkodliwego wirusa AAV (adeno-associated virus), a ten wstrzykiwany jest zwierzęciu. Dzięki czemu organizm produkuje własne przeciwciała na wzór tego wprowadzonego przez naukowców.