Trwa tydzień noblowski. Codziennie poznajemy tegorocznych zdobywców nagrody w poszczególnych dziedzinach.
Do publicznej wiadomości trafiają nazwiska i uzasadnienie Komitetu Noblowskiego. Natomiast szczegóły wyboru tegorocznych laureatów nie zostaną ujawnione. Spoczną w tajnych archiwach na 50 lat.
Fundator nagrody, szwedzki przemysłowiec i wynalazca dynamitu Alfred Nobel zmarł bezpotomnie w 1896 roku. Pozostawił 32.000.000 ówczesnych koron szwedzkich. Testamentem przekazał majątek instytucji, która co roku miała nagradzać osoby zasłużone dla pokoju, literatury, chemii, fizyki, oraz medycyny. W tym celu w 1900 roku powstała Fundacja Noblowska, a w 1901 roku wręczono pierwsze nagrody.
W porównaniu do innych nagród, nominacje do Nagrody Nobla, a następnie proces wyboru jest długi i rygorystyczny. Z tego powodu nagroda ta, stała się najbardziej prestiżową na świecie. Termin zgłaszania kandydatów upływa 31 stycznia każdego roku. Wyboru dokonuje aż 3.000. zaufanych naukowców z całego świata, wśród których są między innymi także laureaci z poprzednich lat. Nie wolno im zgłaszać siebie ani osób zmarłych. W jednej dziedzinie nie może być więcej niż trzech laureatów.
Spośród zgłoszonych w terminie od czerwca do października Komitet Noblowski wybiera 250–350 kandydatów z każdej dziedziny. Listę przesyła do wybranych ekspertów. Po selekcji, która kończy się we wrześniu, w każdej dziedzinie pozostaje 15 kandydatów.
Komitet rozpatruje kandydatury na dwóch posiedzeniach, po czym rekomenduje swojego kandydata instytucjom, które dokonują ostatecznego wyboru w pierwszych dniach października. Ta rekomendacja nie jest obowiązująca, a o wyborze decyduje głosowanie. Laureata, bądź laureatów nagrody Nobla z chemii, a także z fizyki, wybierają członkowie Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. W dziedzinie medycyny i fizjologii nagrodę przyznaje Instytut Karolinska w Sztokholmie. Laureata nagrody literackiej wybiera Akademia Szwedzka. W dziedzinie ekonomii (dopiero od 1968 roku) o nagrodzie decyduje Bank Szwecji. Nagrodę pokojową przyznaje parlament norweski – Storting. Dotąd nagroda miała wartość 10.000.000 koron szwedzkich, jednak teraz z powodu kryzysu ekonomicznego Fundacja Noblowska zdecydowała się obniżyć jej wysokość do 8.000.000 koron. Jako uzupełnienie Nobla w dziedzinie matematyki Nagrodę Abla w wysokości 6.000.000 norweskich koron od 2001 r. przyznaje król Norwegii.