Jeżeli potrafisz w ciągu trzech minut w sposób przystępny i atrakcyjny opowiedzieć o swoich badaniach naukowych, aby „nienaukowa” publiczność i jury nie ziewali z nudów, to ten konkurs jest dla Ciebie. Rusza kolejna edycja konkursu FameLab. Zgłoszenia można nadsyłać do końca stycznia 2013.
FameLab został stworzony w 2005 r. w Wielkiej Brytanii przez organizatorów Cheltenham Science Festival. Dwa lata później do projektu dołączył British Council, szerząc w świecie ideę popularyzowania nauki. Dziś edycje FameLab odbywają się w 27 krajach na świecie w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach. W Polsce FameLab jest organizowany po raz drugi. Współorganizatorem jest Centrum Nauki Kopernik. Akcji partneruje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.
FameLab to konkurs nieco przypominający telewizyjne talent show. W szranki stają w nim fizycy, inżynierowie, biotechnolodzy i inni badacze z dziedziny nauk ścisłych. Ich zadaniem jest jak najatrakcyjniejszej i w najbardziej zrozumiałej formie opowiedzieć jury i publiczności o swojej pracy naukowej. Czasu jest na to niewiele, zaledwie trzy minuty, a ponadto regulamin zabrania używania jakichkolwiek pomocy multimedialnych. Można za to posłużyć się dowolnymi innymi rekwizytami, o ile jest się w stanie samemu wnieść je na scenę i obsłużyć.
Kryteria oceny występujących opierają się na „trzech C”. Dla jury liczy się: Content – treść, merytorycznie poprawna pod względem naukowym Clarity – jasność, pozwalająca na zrozumienie prezentowanego zagadnienia przez osobę niezajmującą się daną dziedziną oraz Charisma – charyzma prezentera/rki oraz sposób zaprezentowania badań.
Półfinał konkursu odbędzie się 23 lutego, a finał krajowy 27 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik. Zwycięzca polskiej edycji – osoba, która potrafi zainteresować nauką, unikając rutyny wykładowych sal i naukowego żargonu – dostanie w nagrodę 30.000 złotych na cele naukowe i 5.000 złotych na dowolny cel. Weźmie także udział w międzynarodowym finale konkursu, odbywającym się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii.
W pierwszej polskiej edycji wzięło udział w konkursie ponad 80 osób z całej Polski. Zwyciężyła biochemiczka Monika Koperska, która podczas światowego finału w Wielkiej Brytanii zajęła drugie miejsce oraz zdobyła nagrodę publiczności.
Oto finałowe wystąpienie Moniki Koperskiej.
Więcej informacji znajdziecie klikając tutaj.