Wychodzić za mąż? Żenić się? Skakać z kwiatka na kwiatek? Odpowiedzi na te pytania i późniejsze decyzje są niezwykle ważne, ale mogą mieć też skutki, o których zakochani w sobie narzeczeni rzadko myślą. Zatem jeśli decyzję o zawarciu związku macie jeszcze przed sobą koniecznie musicie to przeczytać!
Pomyślelibyście, że zmiana stanu cywilnego może mieć istotny wpływ na zmianę masy ciała? Zwłaszcza po 30-tce. Kobietom znaczne przytycie zdarza się głównie tuż po ślubie, natomiast mężczyznom po rozwodzie. Tak przynajmniej twierdzą naukowcy z amerykańskiego Ohio State University.
Do takich wniosków doprowadziła ich analiza danych zebranych wśród 10.071. Naukowcy oceniali, jak zmieniała się masa ciała badanych w ciągu dwóch lat od zawarcia związku małżeńskiego lub rozwodu. W analizie uwzględniono szeroką gamę czynników mogących mieć wpływ na masę ciała, jak ciąża w przypadku kobiet, poziom wykształcenia, status społeczno-ekonomiczny i warunki życia.
Ogólnie osoby, które były po ślubie lub po rozwodzie częściej przybierały na wadze w dwa lata po zmianie stanu cywilnego niż osoby, które nigdy nie weszły w związek małżeński.
- Przeważnie przyrost masy ciała był dość niewielki i nie stanowił poważnego zagrożenia dla zdrowia — powiedział Dmitry Tumin, autor badań.
Znaczne przytycie w krótkim czasie po zmianie stanu cywilnego stwierdzano częściej u pań, które niedawno wyszły za mąż oraz u panów, którzy niedawno się rozwiedli. Ryzyko znacznego przyrostu na wadze dotyczyło najbardziej osób, które zmieniały stan cywilny po 30. roku życia, a efekt ten nasilał się wraz z wiekiem.
- W przypadku dwudziestolatków prawdopodobieństwo przytycia nie różniło się zbytnio między tymi, którzy niedawno zawarli związek małżeński a osobami, które nigdy nie wzięły ślubu. Ale w późniejszym wieku różnice stawały się znaczne — mówi Tumin.
Jak tłumaczy, z upływem lat ludzie przywykają do pewnej diety oraz aktywności, dlatego zmiana stanu cywilnego jest dla nich większym szokiem niż w młodszym wieku.
Prof. Zhenchao Qian, współautor badań, spróbował wytłumaczyć skąd wzięły się takie rezultaty badań. Kobiety (po 30-tce) mają po ślubie do odegrania większą rolę w domu niż mężczyźni i mniej czasu na ćwiczenia fizyczne w porównaniu z ich niezamężnymi rówieśniczkami. Z kolei mężczyźni po rozwodzie tyją dlatego, że tracą „korzyści małżeństwa”. Odżywiają się niezdrowo i nieregularnie, prowadzą mniej zdrowy tryb życia. Badacze podkreślają zarazem, że w swojej pracy uwzględnili tylko dwuletni okres po zmianie stanu cywilnego, więc po dłuższym czasie rezultaty mogą być inne.
Znając teraz skutki uboczne miłości bądź jej zaniku sami musicie podjąć tę ważną decyzję 😉
/
/
foto: sxc